Energetsko svetovanje Ensvet – Kako učinkovito rabimo toplo vodo
Priprava tople vode ni poceni. Zato je treba v gospodinjstvu varčevati tudi pri njeni pripravi. Toplo vodo pripravljamo na najrazličnejše načine. Vsako gospodinjstvo jo pripravlja tako kot ima možnosti. Kmečka gospodinjstva povečini z lesno biomaso. V stanovanjskih blokih – starejših z električno energijo in hranilniki volumna 80 litrov. V mestih z zemeljskim plinom ali kurilnim oljem. Inštaliranih pa je še nekaj kopalniških peči na trdna goriva. Ekonomična priprava in varčna raba tople vode prihrani marsikateri evro v gospodinjstvu in zniža mesečne stroške.
Slovenska gospodinjstva porabijo za pripravo tople vode do 7 – 10 % odstotkov skupne električne energije v gospodinjstvu.
Topla voda je velika dobrina, ki je zelo dragocena v nerazvitem svetu. Posebno tam kjer vode primanjkuje. Je razkošje s katerim je treba varčno ravnati. Starejši še pomnite, da je bil velik lonec na štedilniku ali bakren kotliček s pipo glavni vir tople vode. Kopalnico pa je zamenjeval umivalnik vgrajen v posebnem stolu s pokrovom. Le pol stoletja nas loči od tega. Mladi rod to ni doživel, zato je zanj samoumevno, da se obrne avtomatska pipa in prha deluje.
Vsak prebivalec v naši domovini porabi približno do 250 m3 vode na leto. Od tega jo v gospodinjstvu okoli 100 m3 za vsakodnevne potrebe. Višji standard večja je poraba vode za ugodje. Za življenje jo človek porabi le 1 do 2 litra na dan. Dodatnih 140 – 300 litrov pa jo porabi za bolj ali manj življenjsko potrebne namene.
PRIPRAVA TOPLE VODE
Je v gospodinjstvu zahtevna naloga. Saj je delež v skupni energetski porabi v povprečnem gospodinjstvu do 10 %. Zato je učinkovita priprava in poraba energije toliko bolj pomembna. Varčevati je treba s toplo in pitno vodo.
· KOLIKO TOPLE VODE POTREBUJE DRUŽINA
Povprečna štiričlanska družina potrebuje letno za pripravo tople vode od 2200 do 3200 KWh energije.
3.
Pripravlja se lahko s katerim koli energentom na primer:
električna energija, plin, tekoče gorivo in trdna goriva.
Potrebna energija za pripravo tople vode v letu dni za eno osebo se giblje od 150 – 500 KWh.
Poraba tople vode v litrih na osebo v enem dnevu je pri temperaturi 60 ° Celzija; majhna 10 – 20 l, velika 40 – 80 l pri temperaturi 45° Celzija; majhna 15 – 30 l, velika 60 – 120 l.
· NAČINI PRIPRAVE TOPLE VODE
Sistem priprave tople vode izberemo glede na dane možnosti. Zasnovan mora biti tako, da je raba energije čim manjša. Osnova za načrtovanje sistema za oskrbo je število družinski članov in potrebe po topli vodi.
Varčna priprava tople vode je tedaj;
– ko temperatura ogrevane vode ni višja od 60 ° Celzija,
– če se uporabljajo obnovljivi viri na primer; sončna energija,
– če so inštalacije dobro toplotno izolirane,
– če je dobra temperaturna regulacija,
– ko je sistem priprave tople vode dobro vzdrževan.
· VZDRŽEVANJE INŠTALACIJ TOPLE VODE
Velike izgube vode so zaradi netesnosti v vodovodni inštalaciji. Zato je pogoj dobrega gospodarjenja redno vzdrževanje.
Vodovodna inštalacija mora biti popolnoma tesna, drugače so velike izgube energije za ogrevanje tople vode. S kapljanjem iz ene vodovodne pipe / 10 kapljic v minuti/ izgubimo mesečno približno 170 litrov vode, v enem letu pa 2000 litrov. Velike izgube nastanejo, če je straniščni izplakovalnik netesen, saj lahko v eni uri odteče 20 litrov vode. Če je voda merjena individualno plača izgube vsak lastnik. Pri skupni meritvi – stanovanjski blok – stolpnica pa plačajo netesnosti vsi.
Voda vsebuje kalcijeve, magnezijeve, železove in aluminijeve soli, zato se ob spremembi temperature in pritiska v vodi začne izločati vodni kamen. Ta se odlaga na grelnih površinah in v ceveh za toplo vodo. Plast vodnega kamna zmanjšuje prestop toplote iz grelnika na vodo. Nastajanje vodnega kamna preprečimo na več načinov. Z napravami, ki delujejo na osnovi elektromagnetnih tokov, ionske izmenjave ali dodajanja polifosfatov. Montirajo se običajno takoj za vodomerom.
· PRAVILNO DIMENZIONIRANJE NAPRAV ZA TOPLO VODO
Naprave moramo prilagoditi potrebi in številu družinskih članov. Za 1 – 2 člana je potreben v kuhinji pretočni plinski ali električni grelnik, v kopalnici pa akumulacijski hranilnik 50 – 80 litrov. Za 3 – 4 člana je potreben v kuhinji akumulacijski grelnik 5 – 10 litrov. V kopalnici pa hranilnik tople vode 100 litrov.
Za več kot 4 člane je najboljša centralna priprava tople vode, če je za to možnost. Tudi solarni sistem za pripravo tople vode prispeva letno do 70 % energetskih potreb. Za velike družine je primerna tudi toplotna črpalka zrak : voda.
4.
· PRIHRANEK TOPLE VODE S SPREMEMBO NAVAD
Najenostavnejše in učinkovito varčujemo z vodo s spreminjanjem bivalnih navad.
– Med posameznimi opravili, kot so umivanje, pranje, pomivanje – zapirajmo vodo.
– Pri umivanju zob lahko odteče veliko vode, medtem, ko si ščetkamo zobe.
POVPREČNA PORABA TOPLE VODE ZA OPRAVILA:
OPRAVILO POVPREČNO PORABI PRIHRANKI SO
v litrih
……………………………………………………………………………………………
kopanje v kadi 180 – 250 veliki
prhanje 40 – 80 majhni
WC izplakovanje 8 – 12 srednji
pranje avtomobila 150 – 200 srednji
kuhanje in pitje 3 – 6 majhni
pomivanje posode 4 – 6 srednji
čiščenje stanovanja 3 – 10 srednji
umivanje 10 – 15 majhni
pranje perila 20 – 40 srednji
………………………………………………………………………………………………..
V tabeli je povprečna poraba na družinskega člana dnevno.
· VARČEVANJE S SODOBNIMI TEHNIČNIMI NAPRAVAMI
– Pri navadnih dvoročnih pipah steče veliko vode neizkoriščeno preden nastavimo željeno temperaturo.
– Veliko varčnejše so pipe opremljene s termostatom, s katerim lažje nastavimo željeno temperaturo.
– Nastavek na pipi /perlator/ razprši vodni curek, tako dobimo na pogled enak učinek ob manjšem pretoku vode – prihranek je do 30 %.
DOLGA POT DO PORABNIKA VIŠJA CENA
Če odprete toplo vodo in morate dolgo čakati, pomeni to; da je cevovod med hranilnikom dolg ali da je slabo toplotno izoliran. Pri dolgih neizoliranih cevovodih so večje energijske izgube.
– Poleti je bolje pripravljati toplo vodo v hranilniku, ki je izven toplovodnega kotla – ločena izvedba, kot pa v hranilniku, ki je v kotlu.
5.
OBTOČNI VOD – KROŽENJE TOPLE VODE
Tako se imenuje cevna povezava med hranilnikom tople vode in zadnjim odjemnim mestom. Po tem vodu kroži topla voda naravno ali prisilno z obtočno črpalko. Tak vod se stalno uporablja v hotelih in več-stanovanjskih zgradbah, ker vedno takoj priteče topla voda. V enodružinski hiši pa so toplotne izgube prevelike, če bi voda stalno krožila. Zato je priporočljivo, da se vod odpre samo tedaj kadar je velika poraba tople vode. Drugače pa je obtočni vod zaprt. Mnoge hiše ga tudi nimajo inštaliranega.
KOLIKO OGREJEMO TOPLO VODO V GOSPODINJSTVU
50 ° bo dovolj za vse hišne potrebe. Hranilnik tople vode naj bo take velikosti v katerem bo dovolj vode kljub nižji temperaturi 45° – 50 ° Celzija. Ta temperatura je primerna zato, da se ne nabira vodni kamen v instalaciji.
Vsak mesec enkrat dvignemo temperaturo vode v hranilniku na 65 ° Celzija zato, da uničimo mikroorganizme – legionele, ki so lahko povod za legionarsko bolezen.
VARČEVANJE PRI PORABI MED ODSOTNOSTJO Z DOMA
Ko se opravite od doma za krajši ali daljši čas na dopust, poleti in pozimi izklopite pripravo tople vode. Pozimi pa stanovanje ogrevajte minimalno, ker privarčujete veliko goriva.
TUŠIRANJE POD PRHO PRIHRANI ENERGIJO – MANJŠI STROŠKI
Razlika je velika, v polno kad steče trikrat toliko vode /energije/, kot jo potrebujemo za pet minutno prhanje. Kopanje v kadi – poraba 180 – 250 litrov. Prhanje pod tušem – poraba 40 – 80 litrov.
· VARČNI GOSPODINJSKI STROJI IN APARATI TUDI VARČUJEJO PRI TOPLI VODI
Razvoj gospodinjskih aparatov v zadnjih letih je usmerjen na varčevanje z energijo, vodo in sredstvi za pomivanje in prhanje. Ta dva stroja, ki porabita največ vode sta pomivalni in pralni stroj.
Sodobni pomivalni stroj porabi 35 % manj energije in 60 % manj vode v primerjavi z deset let starejšim. Prihranek je zaradi novih tehničnih rešitev in tehnologije. Stroške še znižamo, če ga vključimo v času nižje tarife MT. Enako je tudi pri pralnem stroju. Kupimo varčnega, takega, ki varčuje z vodo, elektriko in pralnimi sredstvi. Poraba vode je manjša za 50 l, zmanjšala se je s 150 litrov na 70 litrov. Poraba energije pa je nižja za 1,5 KWh pri pranju na najvišji temperaturi, brez predpranja.
Pogoj je, da je stroj pravilno napolnjen po navodilih. Z uporabo varčnega programa ob istem učinku pranja dosežemo do 30 % nižjo porabo elektrike. Pralni stroj vključimo v času nižje tarife, če ima lastnik dvotarifno merjenje porabe električne energije.
V državah Evropske unije je že nekaj let obvezna nalepka, ki kupca ob nabavi seznani s porabo energije. Cene varčnih gospodinjskih aparatov so višje vendar se nakup zaradi 20 – 50 % manjše porabe energije povrne že v nekaj letih.
· DEŽEVNICA IN UPORABA V GOSPODINJSTVIH
Deževnica je voda, ki je primerna za hišno uporabo v mestu in na deželi. Deževnico se lahko v gospodinjstvu uporablja za vse namene razen za pitje in kuhanje.
6.
Posebno pa je primerna za zalivanje vrta. Pripravlja se lahko na preprost način, strešni žleb je speljan v posodo – sod. Inštalira se lahko kompletna naprava z rezervoarjem, filtriranjem in obtočno črpalko. Inštalacija mora biti ločena od pitne vode. Iztočna mesta pa morajo biti označena z odgovarjajočim znakom.
· OBNOVLJIVI VIRI ENERGIJE
PRIPRAVA TOPLE VODE S SONČNO ENERGIJO
Toplo vodo poceni pripravljamo z OVE kot sta:
– sončna energija,
– toplotna črpalka.
Pri sončni energiji »sprejemniki sončne energije« ogreva medij /običajno protizmrzovalno sredstvo/, ta pa prenaša toplotno energijo na vodo v hranilniku tople vode. Sistem deluje s prisilnim obtokom, to je s pomočjo obtočne črpalke.
– Pri toplotni črpalki, pa je proces obraten, kot pri hladilniku.
Nosilec toplote je lahko; zrak, voda ali zemlja. S pridobljeno toploto se ogreva voda v hranilniku. Toplotna črpalka snovem iz okolice odvzema toploto na nižjem temperaturnem nivoju in jo oddajajo v ogrevalni sistem na višjem temperaturnem nivoju. Proces lahko poteka le pri dodatni pogonski energiji.
Pri sodobnih toplotnih črpalkah je grelno število med 2,5 in 3,5, to je razmerje med pridobljeno toploto in vloženim delom / električno energijo/. Če vložimo 1 KWh pridobimo 1,5 – 2,5 KWh brezplačne toplotne energije, ki ogreva toplo vodo od 45 ° Celzija do največ 60 ° Celzija v hranilniku tople vode.
Visoka cena energentov predvsem nafte, kurilnega olja, UNP plina PROPANA spodbuja porabnike za učinkovito rabo energije in za zmanjšanje vseh porab.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK