Energetsko svetovanje: Javni poziv za finančne spodbude za »URE in OVE« od občine Žirovnica, Pravilnik o toplotni zaščiti in URE v stavbah iz leta 2002, Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah PURES – 2 2010
Žirovniška občina je 01.08.2011 objavila JAVNI RAZPIS ZA SUBVENCIONIRANJE UKREPOV »URE IN OVE«. Pogoji so znani v javnem razpisu, ki bo zaključen do 30.09.2011.
Toplotna zaščita stavbe je zelo pomembna, vendar je le eden od dejavnikov, ki vplivajo na energijsko učinkovitost. Novogradnje so se gradile in sanirale od septembra 2002 po PRAVILNIKU O TOPLOTNI ZAŠČITI IN UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVAH Uradni list RS 42/2002 z dne 15.05.2002. Po njem se je gradilo vse do konca leta 2010.
V letu 2008 je bil sprejet novi strožji PRAVILNIK O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH Uradni list RS štev. 93 / 2008 z dne 30.09.2008, ki je bil noveliran v letih 2009 in 2010 in je pričel veljati od 1.1.2011. Označujemo ga s kratico PURES – 2 2010. Upoštevati ga bo treba pri projektiranju novogradenj in pri prenovi starih stavb.
Pravilnik določa tehnične zahteve, ki morajo biti izpolnjene za učinkovito rabo energije v stavbah, za ogrevanje, toplotno zaščito, hlajenje, prezračevanje, klimatizacijo, pripravo tople sanitarne vode in električno razsvetljavo.
V pravilniku so določeni tudi načini izračuna energijskih karakteristik stavbe.
Delež obnovljivih virov od letošnjega leta mora biti vsaj 25 % odstotkov, to je za pripravo tople vode mora biti s SSE – solarnimi kolektorji. Pravilnik s kratico imenujemo PURES – 2 2010.
- JAVNI RAZPIS ZA »URE IN OVE« V LETU 2011 OD OBČINE ŽIROVNICA
Je objavljen za dela izvedena v letu 2010, to je za predpisana v javnem razpisu. Tehnične karakteristike veljajo še po PRAVILNIKU O TOPLOTNI ZAŠČITI IN UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH IZ LETA 2002.
Uradni list RS 42/2002 z dne 15.05.2002.
Pravilnik je veljal še do 1.1.2011.
3.
- SUBVENCIJA JE ZA NASLEDNJE UKREPE:
– Toplotna izolacija podstrešja in poševne strehe / izkoriščeno podstrešje /.
– Toplotna izolacija fasade – zunanjih sten.
– Toplotna izolacija stropa ali poda v kleti / ali tal v pritličju proti neogrevani kleti.
– Zamenjava stavbenega pohištva – okna in balkonska vrata.
– Vgradnja solarnih sistemov za ogrevanje vode.
– Vgradnja toplotnih črpalk za ogrevanje sanitarne vode.
– Vgradnja specialnih kurilnih naprav na polena, pelete, sekance za centralno ogrevanje na lesno biomaso.
TEHNIČNI KRITERIJI ZA PRIDOBITEV SUBVENCIJE ZA DELA IZVEDENA V LETU 2010
- TOPLOTNA IZOLACIJA PODSTREŠJA POŠEVNE STREHE
Največja dovoljena toplotna prehodnost konstrukcije:
Poševna streha nad ogrevanim podstrešjem U max = 0,25 W/m2 Kelvina debelina toplotne izolacije je najmanj 15 cm.
– ravna streha U max = 0,25 W/m2 K debelina toplotne izolacije najmanj 15 cm
– strop proti neogrevanem podstrešju U max = 0,35 W/m2 K debelina toplotne izolacije je 15 cm.
- Toplotna izolacija zunanjih sten fasade
Največja dovoljena toplotna prehodnost je U max = 0,6 W/m2 K. To je debelina toplotne izolacije glede na konstrukcijo stene od 5 cm navzgor / izračun ESP JESENICE /.
- Toplotna izolacija stropa ali poda v kleti / ali tal v pritličju proti neogrevani kleti
– Največja dovoljena toplotna prehodnost za strop nad kletjo U max = 0,50 W/m2 K to je debelina toplotne izolacije najmanj 5 cm.
– Tla na terenu v kleti
Največja dovoljena toplotna prehodnost U max = 0,45 W/m2 K to je najmanjša debelina toplotne izolacije je 8 cm.
- Zamenjava stavbenega pohištva – okna in balkonska vrata
– Toplotno prehodnost (stekla in okvirja ) manjše ali enako U = 1,4 W/m2 K
– Toplotna prehodnost zasteklitve enako ali manjše od U = 1,1 W/m2 K / dvostekelna zasteklitev /.
- Solarni sistem za ogrevanje tople sanitarne vode dokazilo račun za opremo materiala in »SSE«.
4.
- TOPLOTNA ČRPALKA za OGREVANJE sanitarne vode. Kot dokazilo račun za nakup material za vgradnjo oprema.
- Vgradnja specialnih kurilnih naprav za lesno biomaso; polena, sekanci, peleti.
Kurilne naprave morajo izpolnjevati pogoje:
– nominalni izkoristek kurilne naprave mora biti večji ali ena 88 % odstotkov.
– Vrednost emisij ogljikovega monoksida pri nominalni moči mora biti manjša od 750 mg/m3.
– Vrednost emisij prašnih delcev mora biti manjša od 50 mg/m3.
– Kurilne naprave na sekance in pelete ne potrebujejo akumulatorja tople vode.
Uplinjevalni kotli na polena pa morajo imeti prigrajen hranilnik tople vode najmanj 50 litrov na KW toplotne moči kurilne naprave.
- NASVETI OBČANOM OBČINE ŽIROVNICA ZA JAVNI RAZPIS 2012
Ker je subvencija vedno za eno leto nazaj za izvedena dela na primer : v letu 2011 prijava na javni razpis 2012.
OPOZORILO !
Od 01.01.2011 velja novi strožji PRAVILNIK O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH imenovan s kratico PURES – 2 2010. Spremenili se bodo TEHNIČNI KRITERIJI ZA PRIDOBITEV SUBVENCIJE, kar je v pristojnosti OBČINE ŽIROVNICA.
Predhodno pa bi vas seznanili z spremenjenimi toplotnimi prehodnostmi to je z U max za posamezne ukrepe toplotne zaščite:
PRAVILNIK PURES – 2 2010 ODGOVARJAJO GRADBENE KONSTRUKCIEJ
TOPLOTNA IZOLACIJA TAL V KLETI – PROTI ZEMLJI
Danes se kletni prostori uporabljajo za najrazličnejše namene; za gospodinjski prostor, hobi, delavnico in družabni prostor. Vsi ti prostori so ogrevani, zato morajo biti toplotno izolirani. Tla v kleti je treba hidroizolirati in toplotno izolirati. Izkop je običajno do 0,5 m, podložni gramoz, kamenje armirana betonska plošča in hidroizolacija. Ta se položi z navarjenjem in prekrivanjem v višini hidroizolacije temeljev.
Nato se položi toplotna izolacija, ki je lahko;
ekstrudirani polistiren, vodoodbojna mineralna volna ali penjeni polistiren. Odločitev katera toplotna izolacija je primerna je odvisna od tega kakšna so tla v kleti suha ali mokra.
Izolacija se prekrije običajno s PVC folijo, nato se izdela cementni estrih debeline najmanj 5 – 6 cm, ki je armiran z mrežo. Taka debelina je potrebna zato, da ne poka.
DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE
Toplotna prehodnost tal na terenu je U max = 0,30 W/m2 Kelvina. To je debelina toplotne izolacije 12 – 14 cm Λ = 0,040 W/mKelvina.
5.
* TOPLOTNA IZOLACIJA STEN V KLETI – BIVALNI PROSTORI
Pri sodobni gradnji so nekateri prostori v kleti namenjeni, bivanju – rekreaciji in delavnim prostorom – UTYLITI prostor. Za toplotno izolacijo kletnih sten v zemlji je najboljša toplotna izolacija ekstrudirani polistiren /trgovsko ime STYRODUR./ Izolira se zunanje že hidroizolirane stene. Toplotno izolacijo se zaščiti proti udarcem s posebno zaščito, nato se zasuje gradbeno jamo.
Toplotna prehodnost za zunanjo steno proti terenu je U max = 0,30 W/m2Kelvina. Včasih se toplotno izolirajo posamezne kletne stene na notranji strani. Izvedbo ne priporočamo, posvetujte se s strokovnjakom zaradi rosišča – kondenzacije vodne pare. Debelina toplotne izolacije mora biti 10 – 12 cm.
TOPLOTNA IZOLACIJA TAL V PRITLIČJU NAD NEOGREVNO KLETJO ALI PRI SANACIJI STANJA TOPLOTNA IZOLACIJA STROPA V KLETI
Običajno je, da se toplotno izolirajo tla v pritličju, to je topla stran. Zato pri načrtovanju gradnje upoštevajte potrebno višino za ta dela – skupno višino do stropa. Toplotna prehodnost za strop nad neogrevanimi kletnimi prostori U max = 0,50 W/m2Kelvina, to odgovarja 8 – 10 cm debelini toplotne izolacije stropna konstrukcija nad ogrevanimi prostori – tla med prostori pa se toplotno izolira z debelino izolacije 4 –5 cm. Predpisana toplotna prehodnost gradbene konstrukcije – medetažne plošče je U max = 1,35 W/m2 Kelvina.
Gradbena konstrukcija je lahko armirani cementni estrih ali ladijski pod, toplotna izolacija je položena
med lesene letve 5 x 5 cm. Cementni estrih se izdela;
Položi se toplotna izolacija v dveh plasteh po 5 cm vzdolžno in prečno s prekrivanjem rež. Trde izolacijske plošče se prekrije s PVC folijo.
Izdela se cementni estrih debeline najmanj 5 cm armiran z jekleno mrežo. Površino se zalika, nato se položi talno oblogo.
Danes se namesto jeklene mreže za izvedbo estrihov uporabljajo tudi jeklene in plastične iglice, ki se dodajo v mešanico za izdelavo estriha.
TOPLOTNA IZOLACIJA MEDETAŽNE PLOŠČE MED OGREVANIMI PROSTORI
Se izdela enako kot nad ogrevano kletjo, debelina toplotne izolacije je 5 cm. Toplotna prehodnost gradbene konstrukcije U max = 1,35 W/m2 Kelvina.
TOPLOTNA IZOLACIJA STROPA KLETI PRI SANACIJAH
V izjemnem primeru, če je višina tal med prostori prenizka, ali bi bila izdelava mogoča le z velikimi stroški – razpoložljiva višina se toplotno izolira strop v kleti. Postopek je običajno s prilepljeno toplotno oblog debeline od 8 – 10 cm. Debelina je odvisna od tega ali je prostor v kleti ogrevan ali ne. Uporabi se specialno lepilo, armirana PVC mrežica – izravnalna masa na bazi mavca in polimerov.
TOPOLOTNA IZOLACIJA STROPA PROTI NEOGREVANEMU PODSTREŠJU
Lahko jo izvedemo na dva načina;
Z izdelavo cementnega estriha – pohodno gradbena konstrukcija.
Toplotna prehodnost gradbene konstrukcije po novem pravilniku PURES – 2 2010 je U max = 0,20 W/m2Kelvina.
Toplotna izolacija mora biti najmanj 20 cm, priporočena pa celo 25 cm. Toplotna prehodnost toplotne izolacije debeline 20 cm je U max = 0,18 W/m2 Kelvina.
6.
Postopek izdelave je enak, vendar se položi na armirano betonsko ploščo parno zaporo – oviro polietilensko folijo debeline 0,2 mm imenovano tudi TYVEK FOLIJA.
Za sanacijo starih lesenih gradbenih konstrukcij se izdela pohodna lesena konstrukcija, parna ovira je obvezna. Toplotna izolacija se izvede lahko med ali nad obstoječo leseno konstrukcijo.
TOPLOTNA IZOLACIJA POŠEVNE STREHE SANACIJA STANJA NAD OGREVANIMI PROSTORI – SANACIJA STANJA
Pri starih strešnih konstrukcijah se stanje sanira tako, da se nabije med špirovcema letev, nanjo pa pritrdi rezervna kritina, TYVEK FOLIJA. S tem dosežemo zračni prostor kanal 4 –5 cm. Toplotno izolacijo položimo v dveh plasteh med špirovce vzdolžno – prečno.
Debelina naj bo najmanj 20 cm U = 0,18 W/m2 KELVINA.
Priporočena debelina izolacije je 25 cm. Predpisana toplotna prehodnost gradbene konstrukcije U = 0,20 W/m2 KELVINA velja za ogrevane bivalne prostore.
Pri novogradnjah in sanaciji stanja, to je menjavi strešne kritine Priporočamo izdelavo prezračevane strešne konstrukcije.
PREZRAČEVANA STREŠNA KONSTRUKCIJA
Pri odprti strehi najlažje pregledate in obnovite slabo ali dotrajano toplotno izolacijo poševne strehe ali stropa proti podstrešju.
DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE POŠEVNE STREHE IN STROPA PROTI PODSTREŠJU JE NAJMANJ 20 cm U = 0,18 W/m2K.
PRIPOROČENA DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE JE OD 25 cm. PO PREDPISIH JE DOVOLJENA TOPLOTNA PREHODNOST U max = 0,20 W/m2Kelvina.
Za toplotno izolacijo priporočamo plošče iz kamene ali steklene mineralne volne, ki so ognje-varne do 800 ° C.
Pri snovanju nove strehe ali rekonstrukcije obstoječe strehe moramo spoštovati pravila, ki nam olajšajo bivanje in odpravijo težave.
POŠEVNE PREZRAČEVANE STREHE
Konstrukcija poševne prezračevane strehe – poševne strehe je iz naslednje plasti, ki si sledijo od zunaj proti notranjosti.
– strešna kritina, cementna, opečna kritina, glinasta, pločevinasta itd.
– distančne letve
– prezračevani /kanal/ zračni prostor med kritino in letvami 4 – 5 cm – kontraletve,
– sekundarna rezervna kritina npr. strešna lepenka z dilatacijskimi vlakni – mrežo na lesenem opažu ali sintetična armirana
– folija, ta naj z delom sega v odtočne žlebove /TYVEK POLIETILENSKA – ANTIREFLEX FOLIJA/
– Pri izvedbi tople strešne konstrukcije ne delamo več notranjega prezračevalnega kanala.
– Toplotna izolacija – mineralna kamena volna min. 20 cm – 25 centimetrov,
– parna ovira – polietilenska folija debeline 0,15 – 0,2 mm,
– stropna obloga – opažni les ali mavčne plošče.
– Debelino toplotne izolacije povečamo tako, da znotraj na špirovec pribijemo letve ustrezne debeline – podložne za opaž.
7.
Sekundarna kritina varuje toplotno izolacijo pred vdorom meteorne vode v primeru poškodb strešne kritine. Zanesljivo vendar dražjo varianto predstavlja sekundarna kritina, ki jo sestavlja lesen opaž na katerega je pritrjen bitumenski trak ali sintetična armirana folija.
Izvedbo lahko pocenimo tudi tako, da sintetično armirano folijo pritrdimo na špirovce z kontra letvami.
Naloga prezračevalnega kanala med strešniki – ali kritino in rezervno kritino je, da pozimi streha ne zamaka, v poletnih mesecih pa preprečuje segrevanje prostorov. Prvotno se je izdelovala streha še z spodnjim prezračevalnim kanalom – hladna streha. Izkušnje so pokazale, da je boljša topla streha brez spodnjega kanala. Toplotna izolacija je položena do rezervne kritine.
Debelina toplotne izolacije mora biti priporočena 25 cm, najmanj pa 20 cm, če je prostor premajhen med špirovci ga povečamo z dodatnimi letvami, ki jih pritrdimo na špirovce na spodnji strani.
TOPLOTNA IZOLACIJA ZUNANJIH STEN OBODNIH STEN
SANACIJA STANJA ALI NOVOGRADNJA / glej zahteve JAVNEGA RAZPISA /
Zunanje obodne stene so večinoma izdelane v enoslojni izvedbi, lahko pa so tudi večslojne. Pri izdelavi moramo paziti, da konstrukcija odgovarja novim predpisom. Največja dovoljena toplotna prehodnost U max = 0,28 W/m2 Kelvina / od leta 2002 je bila U max = 0,60 W/m2 KELVINA /. Pri gradnji moramo danes načrtovati, da dosežemo toplotno prehodnost U max = 0,20 – 0,28 W/m2 KELVINA, s tem znižamo stroške za ogrevanje stavbe, bivalno ugodje je boljše, ogrevamo lahko za kakšno stopinjo manj. Investicija v toplotno izolacijo je pri novogradnji nižja, kot pa pri sanaciji stanja.
Ni potrebno dvakrat izdelati fasado.
Debelina toplotne izolacije je odvisna od toplotne prevodnosti Λ = 0,32 – 0,40 W/m Kelvina. Debelina toplotne izolacije je zato od 12 – 15 cm. Kamena mineralna volna je bolj paropropustna od penjenega polistirena.
JAVNI POZIV EKO SKLADA J.S.
Za leto 2011 – javni poziv 6 SUB-OB10 predpisuje za enodružinske hiše debelino toplotne izolacije 15 cm pri toplotni prevodnosti Λ = 0,045 W/mK ali manj.
Druga možnost pa je izbira toplotne izolacije, ki z atestom proizvajalca potrjuje toplotno prevodnost Λ v W/m K za izolacijo.
Izpolnjen mora biti pogoj, razmerje med toplotno prevodnostjo in debelino izolacije:
Λ
—- = 0,3 W/mK
d
Za vsako izbrano izolacijo je potrebno narediti izračun.
8.
Praktični primer temu je; izberemo novi penjeni polistiren z dodatkom grafita / grafitni lističi/, ki ima toplotno prevodnost Λ = 0,032 W/mKelvina. Pogoj za subvencijo izpolnimo že z debelino toplotne izolacije 11 cm. Velja za trgovsko ime FRAGMAT NEO SUPER F fasadne plošče.
Investitor se mora odločiti, kaj je zanj bolj ugodno tudi glede na ceno toplotne izolacije na m2 površine. Stavbo pa vsaj več deset let ne bomo več toplotno izolirali ali sanirali. Na stolpnicah na Jesenicah je toplotna izolacija že štirideset let – potrebna pa je obnove.
V obeh primerih lahko lastnik stavbe dobi subvencijo v vrednosti 25 % odstotkov priznanih stroškov ali največ 12 EUR/m2 površine. Za večstanovanjske stavbe pa je omejitev na stanovanjsko enoto največ 200 m2 površine.
Med stroške, ki se priznajo spadajo;
Postavitev gradbenega odra, odstranitev sanacijo ometa, sanacija cokla, zamenjava starih okenskih polic z novimi, nakup in vgradnja toplotne izolacije z zaključnim slojem.
- INFORMATIVNE DEBELINE IZOLACIJE NA ZAHTEVO JAVNEGA POZIVA EKO SKLADA J.S.
Pogoj toplotna prevodnost Λ / debelino izolacije = 0,30 W/m Kelvina
…………………………………………………………………………………………………………………………
Vrsta toplotne izolacije Toplotna prevodnost Najmanjša zahtevana
izolacije v debelina izolacije
W/mKelvina v cm
………………………………………………………………………………………………………………………..
Steklena volna 0,035 12
/Ursa FDP 2 V /
Kamena volna 0,036 12
/plošče nov izdelek /
Penjeni polistiren 0,039 13
/EPS FRAGMAT F /
Penjeni polistiren 0,032 11
/grafitni EPS NEO SUPER /
Therm plus ultra plošče 0,022 8
/Weber – nova izolacija /
Mineralna plošča porobeton 0,045 15
/YTONG MULTIPOR/
……………………………………………………………………………………………………………………….
9.
ZA KONEC
– LE TOPLOTNA ZAŠČITA IZOLACIJA GRADBENIH SKLOPOV VAM POCENI OGREVANJE IN ZMANJŠA PORABO OGREVALNE ENERGIJE. POLEG SEVEDA ENERGIJSKO UČINKOVITEGA STAVBNEGA POHIŠTVA, UČINKOVITE KURILNE NAPRAVE.
– CENA OGREVANJA JE ODVISNA TUDI OD GORIVA, KI GA UPORABLJAMO ZA OGREVANJE NA PRIMER: CENE AVGUST 2011 na pragu porabe so:
* CENA UNP PROPANA 0,1246 EUR/KWh
* EL KURILNO OLJE
dobava 1000 – 2000 litrov 0,101 EUR/KWh
* DRVA BUKOVA
nažagana 70 EUR/m2
0,0432 EUR/KWh star kotel
0,0322 EUR/KWh vplinjevalni
* LESNI PELETI 0,0509 EUR/KWh
CENE GORIV SE DRAŽIJO, KUPCU OSTANE EDINI NAČIN »URE« učinkovita raba energije in toplotna izolacija gradbenih sklopov stanovanjske hiše.
OBČANI ŽIROVNICE RAČUNAJTE S TEM, DA BO JAVNI RAZPIS ZA FINANČNE SPODBUDE OBČINE ŽIROVNICA V LETU 2012 ŽE PO NOVEM PRAVILNIKU PURES – 2 2010 ALI KOT BO ODLOČIL OBČINSKI SVET OBČINE.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK