Energetsko svetovanje: Nasveti investitorjem za subvencijo od Občine Žirovnica za leto 2011
Visoke cene energentov na svetovnem trgu in vedno strožje zahteve zakonodaje in DIREKTIV EU ima cilj zmanjšati porabo ogrevalne energije. To pa pomeni manjše izpuste toplogrednih plinov v ozračje zemlje.
Novi PRAVILNIK O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH prav to zakonsko uvaja v gradbeno prakso.
Zamenjal je stari PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI IN RABI ENERGIJE V STAVBAH iz leta 2002.
Pravilnik prinaša veliko sprememb na področju toplotne zaščite stavb, ogrevanja, prezračevanja, hlajenja stavb, klimatizacije, priprave tople vode in razsvetljave v stavbah.
Izpusti toplogrednih plinov v ozračje zemlje predstavljajo velik problem, ki povzroča dvigovanje temperature ozračja zemlje. Zato je potrebno zmanjšati izpuste CO2 v atmosferi.
Potrebno je zmanjšati porabo fosilnih goriv, premogov, nafte in jih nadomestiti z najčistejšim fosilnim gorivo zemeljskim plinom.
Pri stavbah je še veliko varčevalnega potenciala. Po oceni se prihrani najmanj eno tretjino ogrevalne energije. Tudi v javnem sektorju so velike potencialne rezerve.
Temu bo pripomogel tudi PRAVILNIK O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH. Prvotna verzija je bila objavljena v Uradnem listu RS štev. 93 / 2008 dne 30.09.2008. Po dveh letih zapletov in odlogov je bil končno popravljen. Imenujemo ga lahko s kratico PURES – 2 2010, kot novost je tudi nova tehnična smernica z oznako TSG -1 – 004. Navodila za doseganje predpisanih vrednosti so v tehničnih smernicah.
Edino orožje proti visokim cenam energentov za ogrevanje je toplotna izolacija. Proizvajalci toplotne izolacije komaj zmagujejo naročila. Tehnični strokovnjaki pa stalno izpopolnjujejo kvaliteto, obliko in lastnosti toplotno izolacijskih materialov. Samo kdor je toplotno izoliral hišo – stanovanje ve kakšna razlika je nastopila v ugodju bivanja. In za koliko se je zmanjšala poraba ogrevne energije. Od sten ne veje več hlad, stene oboda zgradbe so tople. Če so zamenjana še okna, bi to lahko imenovali kar toplotni raj pod Triglavom.
3.
Že pri sami zamenjavi oken se stanje zelo izboljša. Izmenjava zraka v prostorih je manjša – kontrolirana. Pogoj je, da je pravilno zračenje – prezračevanje. Ne, da je okno pozimi odprto na kip ure in ure.
PRAVILNA TOPLOTNA IZOLACIJA STAVBE – GRADBENIH KONSTRUKCIJ
V PRAVILNIKU O UČINKOVITI RABI ENERGIJE ENERGIJE V STAVBAH IMENOVANEM PURES – 2 2010, ki velja od 01.01.2011 dalje.
Ta predpisuje posredno debelino toplotne izolacije za posamezno gradbeno konstrukcijo.
- TOPLOTNA IZOLACIJA OVOJA STAVBE
TOPLOTNA IZOLACIJA TAL V KLETI
Danes se kletni prostori uporabljajo za najrazličnejše namene; za gospodinjski prostor, hobi, delavnico in družabni prostor. Vsi ti prostori so ogrevani, zato morajo biti toplotno izolirani. Tla v kleti je treba hidroizolirati in toplotno izolirati. Izkop je običajno do 0,5 m, podložni gramoz, kamenje armirana betonska plošča in hidroizolacija. Ta se položi z navarjenjem in prekrivanjem v višini hidroizolacije temeljev.
Nato se položi toplotna izolacija, ki je lahko;
ekstrudirani polistiren, vodoodbojna mineralna volna ali penjeni polistiren. Odločitev katera toplotna izolacija je primerna je odvisna od tega kakšna so tla v kleti suha ali mokra.
Izolacija se prekrije običajno s PVC folijo, nato se izdela cementni estrih debeline najmanj 5 – 6 cm, ki je armiran z mrežo. Taka debelina je potrebna zato, da ne poka.
DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE
Toplotna prehodnost tal na terenu je U max = 0,30 W/m2 Kelvina. To je debelina toplotne izolacije 12 – 14 cm Λ = 0,040 W/mKelvina.
* TOPLOTNA IZOLACIJA KLETNIH STEN
Pri sodobni gradnji so nekateri prostori v kleti namenjeni, bivanju – rekreaciji in delavnim prostorom – UTYLITI prostor. Za toplotno izolacijo kletnih sten v zemlji je najboljša toplotna izolacija ekstrudirani polistiren /trgovsko ime STYRODUR./ Izolira se zunanje že hidroizolirane stene. Toplotno izolacijo se zaščiti proti udarcem s posebno zaščito, nato se zasuje gradbeno jamo.
Toplotna prehodnost za zunanjo steno proti terenu je U max = 0,30 W/m2Kelvina. Včasih se toplotno izolirajo posamezne kletne stene na notranji strani. Izvedbo ne priporočamo, posvetujte se s strokovnjakom zaradi rosišča – kondenzacije vodne pare. Debelina toplotne izolacije mora biti 10 – 12 cm.
TOPLOTNA IZOLACIJA STROPA NAD OGREVANO IN NEOGREVANO KLETJO
Običajno je, da se toplotno izolirajo tla v pritličju, to je topla stran. Zato pri načrtovanju gradnje upoštevajte potrebno višino za ta dela – skupno višino do stropa. Toplotna prehodnost za strop nad neogrevanimi kletnimi prostori U max = 0,50 W/m2Kelvina, to odgovarja 8 – 10 cm debelini toplotne izolacije stropna konstrukcija nad ogrevanimi prostori – tla med prostori pa se toplotno izolira z debelino izolacije 4 –5 cm. Predpisana toplotna prehodnost gradbene konstrukcije – medetažne plošče je U max = 1,35 W/m2 Kelvina.
Gradbena konstrukcija je lahko armirani cementni estrih ali ladijski pod, toplotna izolacija je položena
med lesene letve 5 x 5 cm. Cementni estrih se izdela;
4.
Položi se toplotna izolacija v dveh plasteh po 5 cm vzdolžno in prečno s prekrivanjem rež. Trde izolacijske plošče se prekrije s PVC folijo.
Izdela se cementni estrih debeline najmanj 5 cm armiran z jekleno mrežo. Površino se zalika, nato se položi talno oblogo.
Danes se namesto jeklene mreže za izvedbo estrihov uporabljajo tudi jeklene in plastične iglice, ki se dodajo v mešanico za izdelavo estriha.
TOPLOTNA IZOLACIJA TAL MED OGREVANIMI PROSTORI
Se izdela enako kot nad ogrevano kletjo, debelina toplotne izolacije je 5 cm. Toplotna prehodnost gradbene konstrukcije U max = 1,35 W/m2 Kelvina.
TOPLOTNA IZOLACIJA STROPA KLETI PRI SANACIJAH
V izjemnem primeru, če je višina tal med prostori prenizka, ali bi bila izdelava mogoča le z velikimi stroški – razpoložljiva višina se toplotno izolira strop v kleti. Postopek je običajno s prilepljeno toplotno oblog debeline od 8 – 10 cm. Debelina je odvisna od tega ali je prostor v kleti ogrevan ali ne. Uporabi se specialno lepilo, armirana PVC mrežica – izravnalna masa na bazi mavca in polimerov.
TOPOLOTNA IZOLACIJA STROPA PROTI PODSTREŠJU
Lahko jo izvedemo na dva načina;
Z izdelavo cementnega estriha – pohodno gradbena konstrukcija.
Toplotna prehodnost gradbene konstrukcije po novem pravilniku PURES – 2 2010 je U max = 0,20 W/m2Kelvina.
Toplotna izolacija mora biti najmanj 20 cm, priporočena pa celo 25 cm. Toplotna prehodnost toplotne izolacije debeline 20 cm je U max = 0,18 W/m2 Kelvina.
Postopek izdelave je enak, vendar se položi na armirano betonsko ploščo parno zaporo – oviro polietilensko folijo debeline 0,2 mm imenovano tudi TYVEK FOLIJA.
Za sanacijo starih lesenih gradbenih konstrukcij se izdela pohodna lesena konstrukcija, parna ovira je obvezna. Toplotna izolacija se izvede lahko med ali nad obstoječo leseno konstrukcijo.
TOPLOTNA IZOLACIJA POŠEVNE STREHE SANACIJA STANJA
Pri starih strešnih konstrukcijah se stanje sanira tako, da se nabije med špirovcema letev, nanjo pa pritrdi rezervna kritina, TYVEK FOLIJA. S tem dosežemo zračni prostor kanal 4 –5 cm. Toplotno izolacijo položimo v dveh plasteh med špirovce vzdolžno – prečno.
Debelina naj bo najmanj 20 cm U = 0,18 W/m2 KELVINA.
Priporočena debelina izolacije je 25 cm. Predpisana toplotna prehodnost gradbene konstrukcije U = 0,20 W/m2 KELVINA velja za ogrevane bivalne prostore.
Pri novogradnjah in sanaciji stanja, to je menjavi strešne kritine Priporočamo izdelavo prezračevane strešne konstrukcije.
PREZRAČEVANA STREŠNA KONSTRUKCIJA
Pri odprti strehi najlažje pregledate in obnovite slabo ali dotrajano toplotno izolacijo poševne strehe ali stropa proti podstrešju.
5.
DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE POŠEVNE STREHE IN STROPA PROTI PODSTREŠJU JE NAJMANJ 20 cm U = 0,18 W/m2K.
PRIPOROČENA DEBELINA TOPLOTNE IZOLACIJE JE OD 25 cm. PO PREDPISIH JE DOVOLJENA TOPLOTNA PREHODNOST U max = 0,20 W/m2Kelvina.
Za toplotno izolacijo priporočamo plošče iz kamene ali steklene mineralne volne, ki so ognje-varne do 800 ° C.
Pri snovanju nove strehe ali rekonstrukcije obstoječe strehe moramo spoštovati pravila, ki nam olajšajo bivanje in odpravijo težave.
POŠEVNE PREZRAČEVANE STREHE – OPEČNI STREŠNIKI.
Le izpolnitev vseh zahtev, da kvalitetno rešitev. V gradbeništvu obstaja več različnih toplotno izoliranih poševnih streh. Vsak sloj v konstrukciji ima točno določeno funkcijo. Prerez tipične strešne konstrukcije naj bi bil sestavljen iz naslednjih plasti, ki si sledijo od zunaj proti notranjosti:
– strešna kritina cementna opečna kritina
– distančne letve
– prezračevani /kanal/ zračni prostor med kritino in letvami 4 – 5 cm – kontraletve,
– sekundarna rezervna kritina npr. strešna lepenka z dilatacijskimi vlakni – mrežo na lesenem opažu ali sintetična armirana
– folija, ta naj z delom sega v odtočne žlebove /TYVEK POLIETILENSKA – ANTIREFLEX FOLIJA/
– Pri izvedbi tople strešne konstrukcije ne delamo več notranjega prezračevalnega kanala.
– Toplotna izolacija – mineralna kamena volna min. 20 cm – 25 centimetrov,
– parna ovira – polietilenska folija debeline 0,15 – 0,2 mm,
– stropna obloga – opažni les ali mavčne plošče.
– Debelino toplotne izolacije povečamo tako, da znotraj na špirovec pribijemo letve ustrezne debeline – podložne za opaž.
Sekundarna kritina varuje toplotno izolacijo pred vdorom meteorne vode v primeru poškodb strešne kritine. Zanesljivo vendar dražjo varianto predstavlja sekundarna kritina, ki jo sestavlja lesen opaž na katerega je pritrjen bitumenski trak ali sintetična armirana folija.
Izvedbo lahko pocenimo tudi tako, da sintetično armirano folijo pritrdimo na špirovce z kontra letvami.
Naloga prezračevalnega kanala med strešniki – ali kritino in rezervno kritino je, da pozimi streha ne zamaka, v poletnih mesecih pa preprečuje segrevanje prostorov. Prvotno se je izdelovala streha še z spodnjim prezračevalnim kanalom – hladna streha. Izkušnje so pokazale, da je boljša topla streha brez spodnjega kanala. Toplotna izolacija je položena do rezervne kritine.
Debelina toplotne izolacije mora biti priporočena 25 cm, najmanj pa 20 cm, če je prostor premajhen med špirovci ga povečamo z dodatnimi letvami, ki jih pritrdimo na špirovce na spodnji strani.
6.
TOPLOTNA IZOLACIJA ZUNANJIH STEN
Zunanje obodne stene so večinoma izdelane v enoslojni izvedbi, lahko pa so tudi večslojne. Pri izdelavi moramo paziti, da konstrukcija odgovarja novim predpisom. Največja dovoljena toplotna prehodnost U max = 0,28 W/m2 Kelvina / od leta 2002 je bila U max = 0,60 W/m2 KELVINA /. Pri gradnji moramo danes načrtovati, da dosežemo toplotno prehodnost U max = 0,20 – 0,28 W/m2 KELVINA, s tem znižamo stroške za ogrevanje stavbe, bivalno ugodje je boljše, ogrevamo lahko za kakšno stopinjo manj. Investicija v toplotno izolacijo je pri novogradnji nižja, kot pa pri sanaciji stanja.
Ni potrebno dvakrat izdelati fasado.
Debelina toplotne izolacije je odvisna od toplotne prevodnosti Λ = 0,32 – 0,40 W/m Kelvina. Debelina toplotne izolacije je zato od 12 – 15 cm. Kamena mineralna volna je bolj paropropustna od penjenega polistirena.
Nizkoenergijske predvsem pasivne hiše, toplotno izoliramo še bolje, toplotna prehodnost zadnjih je U max = 0,12 W/m2Kelvina.
Toplotno zaščitene obodne stene dajo stanovalcem občutek bivalnega ugodja. Na to vplivajo različni faktorji in parametri;
– fizična aktivnost oseb v prostoru,
– kako so oblečene osebe, vrsta tkanine,
– temperatura zraka v prostoru,
– temperatura zunanjih sten,
– hitrost kroženja zraka v prostoru,
– relativna vlažnost v prostoru, ta mora biti v mejah od 45 – 75 %.
Največji vpliv na toplotno ugodje v prostoru imajo;
– temperatura zraka,
– hitrost gibanja zraka ob človeškem telesu in
– temperatura zunanjih sten.
Za toplotno ugodje ni primerna niti previsoka niti prenizka temperatura v prostoru. Razlika med temperaturo zraka in srednjo sevalno temperaturo /ogrevala in zunanjih sten/ naj bo čim manjša – manj kot 2 stopinje CELZIJA. Hitrost gibanja zraka pozimi pri temperaturi v prostoru 20 – 22 stopinj Celzija naj bo 0,15 m / sekundo, poleti pa 0,25 metra na sekundo.
Sanacija starejše zgradbe je zahtevna naloga, zato je potreben strokovni nasvet. V njem so navedene tehnične zahteve po pravilniku izbira toplotne izolacije, debelina in pravilna izvedba z vsemi detajli in sliko izvedbe.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK