Energetsko svetovanje: Toplotno izolacijski materiali za zaščito stavbnih sklopov
Zaradi visokih cen ogrevnih energentov in zaradi udobja je danes potrebno stavbo dobro toplotno zaščititi. Pri energijsko učinkovitih oknih – zamenjava in toplotno izolirani fasadi s 15 cm debeline izolacije. Po izkušnjah se poraba ogrevalne energije zmanjša skoraj za ½ pretekle porabe. Znižanje je dejansko pri večjem bivalnem ugodju. Stene so primerno tople 18 stopinj Celzija in več in ne veje od njih hlad.
Danes osnovna gradbena konstrukcija, ki zagotavlja nosilnost stavbe in trdnost, prevaja preveč toplote. Zato je naloga toplotne izolacije – zmanjševanje toplotnih izgub in ogrevalnih stroškov za energijo.
Gradbena konstrukcija ščiti nosilno konstrukcijo pred zunanjimi vremenskimi vplivi na primer; dež, sneg, spremembe temperature, mraz, toplo, vroče itd. Je zaščita pred pregrevanjem – sončnega sevanja, zamakanja v notranjost konstrukcije, zmrzovanje. Poleg tega so notranje stene tople, kar preprečuje izločanje vlage in plesen. Tudi toplotno izolirano stavbo je treba normalno ogrevati in ne varčevati.
Merilo za toplotno prehodnost toplote skozi stene fasade je po novem PRAVILNIKU PURES – 2 2010 je U max = 0,28 W/m2 Kelvina. Ker pa se toplotno izolira z debelino 15 cm je dejanska toplotna prehodnost U max = 0,22 W/m2 Kelvina.
3.
· TOPLOTNO IZOLACIJSKI MATERIALI
Pri odločitvi o izboru primernega materiala za toplotno izolacijo je najbolj pomembna lastnost toplotna prevodnost Λ v W/m Kelvina. Čim manjša je toplotna prevodnost, toliko boljši je toplotno izolacijski material. Na toplotno prehodnost vpliva; debelina toplotne izolacije in toplotna prevodnost. Toplotna prevodnost Λ je v mejah pri toplotno izolacijskim materialih od Λ = 0,045 W/m Kelvina do najmanj Λ = 0,022 W/m Kelvina. To je material PLUS ULTRA / weber.therm /. Pri debelini toplotne izolacije 16 cm je debelina ULTRA PLUS le 8 cm.
Surovina za to izolacijo je bakelit, snov iz fenolne smole, ki ima zelo nizko toplotno prevodnost. Izolacijsko jedro je sestavljeno iz trdne pene, ki je skoraj neprehodna za vročino ali mraz. Na površini je laminirana tkanina, ki ščiti peno pred mehanskimi poškodbami.
Toplotna prevodnost Λ = 0,022 W/m Kelvina velja za debelino nad 45 mm, pri 20 – 25 mm debelini je Λ = 0,025 W/m Kelvina.
PLUS ULTRA
Je vrhunska in najtanjša toplotna izolacija, tudi idealna za pasivne hiše. Je zelo odporna in tudi požarno varna, enostavna za izdelavo in 100 % brez CFC-jev. Uravnava vlago in pospešuje sušenje. Pri toplotno izolacijskih materialih je poleg toplotne prevodnosti važno upoštevati še;
– protipožarno odpornost
– difuzijsko propustnost
– tlačno trdnost
– stisljivost, trajnost, občutljivost na navlaženje.
4.
Pomemben je tudi ekološki faktor – okolju prijazen material.
Žal pri porabnikih velja cena za najbolj odločujoč kriterij. Kvaliteta je šele drugorazrednega pomena. Na tržišču je zelo velika ponudba. Vendar pri večstanovanjskih stavbah se največ uporablja penjeni polistiren / trgovsko ime stiropor /.
· ZAKAJ JE POTREBNO IN KAKO TOPLOTNO IZOLIRATI STAVBO
– Osnovni namen toplotne izolacije je povečati toplotni upor in zmanjšati toplotni tok iz ogrevanega prostora skozi ovoj stavbe v atmosfero.
– Osnovno pravilo gradbene fizike je;
Toplotna izolacija mora biti vgrajena na zunanjih stenah stavbe. Notranje stene so akumulator toplote. Manjša je toplotna prevodnost in večja je debelina toplotne izolacije učinkovitejša je toplotna zaščita.
– Pri toplotni izolaciji je pomembna toplotna prevodnost Λ v W/m Kelvina.
Pri izračunih so potrebni snovni podatki za določeno toplotno izolacijo, ki so podani iz listine o skladnosti za posamezni material v skladu s predpisi za prodajo. Če teh ni se uporabijo podatki iz TEHNIČNE SMERNICE TSG – 01-004-2010 / točka 10./
– Toplotno izolacijske materiale razvrščamo po toplotni izolaciji, po strukturi materiala in fizikalnih in kemijskih lastnostih.
5.
Predstavniki osnovnih skupin so:
VLAKNASTI MATERIALI
– mineralna steklena in kamena volna
– rastlinska izolacija; celuloza, bombaž, lesna volna, lesna vlakna, slama, lan, trstika, konoplja in živalska izolacija – ovčja volna.
POROZNI TOPLOTNO IZOLACIJSKI MATERIALI
– Anorganski – penjeno steklo, ekspandirana glina, perlit.
– Naravni materiali – pluta.
– Sintetični organski materiali / iz nafte / penjeni polistiren, ekstrudirani polistiren, polivretan, penjeni polietilen.
ORGANSKI IN ANORGANSKI MATERIALI
Anorganski materiali iz mineralnih vlaken, steklena in kamena volna.
Penjena anorganska glina, penjeno steklo, perlit.
ORGANSKI MATERIALI
So iz rastlinskih in živalskih vlaken, celuloza, bombaž, lesna vlakna, slama, lan, trstika, konoplja in pluta. Penjeni organski polistiren, poliuretan, polietilen.
V praksi se največ uporabljajo; kamena mineralna volna, steklena volna in penjeni polistiren.
Naravni in umetni toplotno izolacijski materiali;
So pomembni kako jih pridobivamo. Naravni naj bi bili odvzeti iz naravnega okolja. Umetni materiali so pridobljeni iz naravnih surovin ali kombinacij. Izdelani so s pomočjo mehanskih in kemijskih postopkov. Velika večina spada med umetne materiale glede na izdelavo.
6.
POLIVRETANSKE PENE
So dobri toplotno izolacijski materiali, ki imajo toplotno prevodnost med 0,02 – 0,035 W/m Kelvina. Surovine za izdelavo so produkti naftno predelovalne inudstrije. Potisni plin za mehko peno je plin CO2. Cenovno se polivretanske pene uvrščajo med dražje materiale. Odporna je na temperaturne spremembe do 150 stopinj Celzija, na vlago in na plesen. Odstranitev je zelo težka, ker so pene dobro oprijemljive.
– Alternativni materiali so; celuloza, pluta, perlit, ovčja volna, bombaž itd.
· CELULOZNI KOSMIČI
Na tržišču so tudi celulozni kosmiči, ki se v testastem stanju vpihujejo v pripravljen prostor. Je zelo zrakotesna izolacija. Protipožarno je izolacija prepojena z borovimi solmi. Toplotno izolacijske lastnosti iz starega časopisnega papirja so odlične, cena pa ugodna. Trgovsko ime pri nas je TRENDIOSL. Poleg tega ta izolacija tvori odlično vetrno zaporo, ker se prilega razpoložljivemu prostoru pri vpihavanju. Toplotna prevodnost Λ = 0,045 W/m Kelvina.
· PLUTA
Pluta in ekpandirana pluta sta naravna izolacijska materiala. Enostavni sta za delo in imata dobre izolacijske lastnosti. Težava je v tem, da izdelki niso dimenzijsko stabilni. Cena je odvisna od kakovosti. Toplotna prevodnost je od 0,045 – 0,05 W/m Kelvina.
· OVČJA VOLNA
Je toplotni izolator, ki se uporablja v strešnih konstrukcijah, podih in cevni izolaciji. Potrebne je dodatek za zmanjšanje gorljivosti materialov, ne priporoča pa se borova sol. Toplotna prevodnost je od 0,040 – 0,045 W/m Kelvina.
7.
· BOMBAŽ
Je dober toplotni material in cenovno ugoden. Dodatek borove soli ga naredi požarno varnega. Če je obdelan s pesticidi ni okolju prijazen. Materialom organskega izvora dodajajo biocide za zaščito pred mrčesom, to povzroča pri občutljivih ljudeh alergije. Toplotna prevodnost je 0,040 W/m Kelvina.
· TRSTIKA
Je znan gradbeni material iz preteklosti, danes iz nje izdelujejo izolacijske plošče. Izolatorji so tudi slama, lan in kokosova vlakna. Potrebna je obdelava s solmi za požarno varnost. Toplotna prevodnost je 0,040 – 0,06 W/mK.
· LESNA VLAKNA
Iz njih se izdelujejo izolacijske plošče. Je slabši izolator, izdelki imajo visoko trdnost. Izdelki so lesene vlaknene, trde in mehke plošče. Toplotna prevodnost je 0,04 – 0,045 W/m Kelvina.
· PERLIT, VERMIKULIT IN EKSPANDIRANA GLINA
So nasipni materiali za toplotno izolacijo. Ekološko niso nevarni, prednost je da so negorljivi. Pri navpičnem nasutju se material seseda. Uporabljajo se tudi kot polnilo za toplotno izolacijske omete. Toplotna prevodnost je 0,050 – 0,055 W/m Kelvina.
· PENJENO STEKLO
Je zelo dober toplotni izolator, ki je paropropusten, ne vpija vlage, je obstojen, negorljiv in tlačno trden. Slaba stran je visoka cena, ker zahteva za proizvodnjo veliko energije. Toplotna prevodnost je 0,040 – 0,055 W/m K.
8.
· NOVE TOPLOTNE IZOLACIJE
Predstavljajo prosojne toplotne izolacije, ki poleg nizke toplotne prevodnosti omogočajo izkoriščanje sončnega sevanja za ogrevanje masivne stene. To je prispevek k izboljšanju toplotne bilance zgradbe. Prosojna izolacija se vgradi v osončene stene stavbe.
· ZA KONEC
Zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v atmosfero zemlje je odvisno od toplotne izolacije stavb. Še posebno so pomembni okolju prijazni materiali. Morajo izpolnjevati pogoje tudi za visoke stavbe po evropski direktivi – požarna varnost. Univerzalnega toplotno izolacijskega material ni. Zato je potrebno izbrati material za določeno stavbo in dane pogoje.
Za stolpnice – stavbe nad 22 metrov višine je obvezna negorljiva toplotna izolacija, to je;
– kamena mineralna volna – plošče ali lamele
– ali mineralna izolacijska plošča iz porobetona trgovsko ime MULTIPOR, ki ima toplotno prevodnost Λ = 0,045 W/m Kelvina.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice ENSVET, Cesta Cirila Tavčarja 3 B. V stolpnici – pritličje levi vhod, poleg Krajevne skupnosti Plavž in Lekarne Plavž. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Nasveti in pisna poročila so brezplačni.
ENERGETSKA SVETOVALNA PISARNA ENSVET – JESENICE
ENERGETSKI SVETOVALEC: AVRELIJ RAVNIK