Izjava predsednika Čebelarske zveze Slovenije ob dnevu zemlje
Če ne bo čebel, kmalu ne bo človeka!
Varujmo naravo za čebele in človeka!
Medonosna čebela ima izredno pomembno in kompleksno mesto v naravi, še posebno tedaj ko govorimo o raznih kmetijskih kulturah. S svojo aktivnostjo čebele v naravi pomembno vplivajo na proizvodnjo hrane tako za človeka kot tudi za živali, raznih industrijskih surovin, kakor tudi na človekovo zdravje in druge dejavnike življenja.
Najpomembnejše poslanstvo čebeljega rodu je opraševanje različnih rastlin. Narava nagrajuje čebele za njihovo delo z medičino in cvetnim prahom, ter tako omogoča njihov razvoj in obstoj, istočasno pa ohranjanja tako rastlinske kot živalske vrste ter nenazadnje obstoj človeka. Med žuželkami, ki oprašujejo rastline, so na prvem mestu prav čebele. Najpomembnejše so pri opraševanju sadnega drevja, saj oprašijo kar 70–80% cvetov, ta odstotek pa se zaradi vse intenzivnejše kmetijske proizvodnje še povečuje.
Najopaznejša in dokazana je zato vloga čebel pri opraševanju jablan, hrušk, breskev, češenj, jagod itd. Predvsem na večjih plantažah jablan in hrušk se hitro pokaže, kako so bili cvetovi oplojeni. Čebele pri opraševanju temeljito opravljajo svoje delo. Od kakovosti oprašitve sta odvisna količina in kakovost pridelkov, ta pa je najbolj vidna pri velikosti in obliki plodov. Vrednost opraševanja je po različnih strokovnih virih 15-krat do 30-krat večja, kot je vrednost vseh čebeljih pridelkov (med, cvetni prah, vosek, …) skupaj. Brez dvoma lahko strnemo, da je ekonomski pomen opraševanja kmetijskih kultur na prvem mestu.
Čebele pa niso pomembne opraševalke le v kmetijstvu. Predvsem njihovi vlogi opraševalk se lahko zahvalimo za izjemno biotsko raznovrstnost v naši državi. V Sloveniji živi več kot 22.000 različnih vrst živih organizmov, kar uvršča tako majhen prostor med naravno najbogatejša območja Evrope. Strokovnjaki tudi dodajajo, da lahko o Sloveniji govorimo, tudi zaradi avtohtone kranjske čebele, kot o evropskem biotskem parku.
Žal pa smo v zadnjem času priča številnim izgubam čebel in eden od pomembnih vzrokov je tudi okolje, ki je čebelam vsak dan bolj neprijazno. Čebela je prvi indikator „čistosti” okolja in treba se bo zamisliti. Kjer ni čebel, ni živlenja. Zato je treba prepovedati uprabo raznoraznih sredstev, ki so najprej škodljivi čebelam, posledično pa tudi ljudem. Posebno pozornost je potrebno nameniti varovanju voda, saj je tako čebelam kot ljudem to najpomebnejša življanska tekočina.
Zaenkrat še živimo v deželi, kjer je naša Kranjska čebela gosto naseljena in čebelarji jo s srcem, čeprav z veliko truda in težavami, ohranjamo.
Ne dopustimo, da izgine čebela, saj smo kamlu zatem na vrsti mi!
Skupaj varujmo okolje!
Predsednik ČZS, Boštjan NOČ