Komemoracija v počastitev spominskega dneva občine Žirovnica
Spominski dan Občine Žirovnica je 29. junij, v spomin požiga mostu in ustreljenih talcev v Mostah leta 1942. Občina Žirovnica obeležuje spominski dan s slavnostno komemoracijo pri spomeniku talcev v Mostah.
Tako, kot vsako leto, je tudi letos potekala komemoracija, v petek 27.junija, s pričetkom ob 19.00 uri. Udeležba je bila zadovoljiva, saj nekateri pridejo vsako leto, (svojci, domačini, predstavniki zveze borcev iz Kočevja in seveda tudi naključni obiskovalci), izkazat spomin pobitim talcem. Tokrat je župan občine Žirovnica g. Leopold POGAČAR povabil k sodelovanju tudi gardo slovenske vojske in tako smo prvič na to komemoracijo dobili tudi častno stražo. Med prisotnimi so bili gardisti deležni velikega odobravanja. V kartkem kulturnem porgramu, ki so ga pripravili predstavniki zveze borcev, kulturnega društva Dr. F. Prešeren, pevskega zbor zveze borcev (Odmev) iz Kočevja in učenci osnovne šole Žirovnica, se je izmenjavala preteklost s prihodnostjo, mlado s starim in kombinacija tega je bila več kot uspešna. Zdenko Mežek je prav za to priložnost napisal pesem o talcih, ki jo je premierno interpretirala Marja Jalen.
Program je povezovala ga. Majda Gričar, svoj tradicionalni nastop pa je imela tudi ga. Marija Sitar.
Zaradi vandalizma, ki se je zgodil v mesecu januarju letošnjega leta in potem še dvakrat, je župan tokrat v govoru obsodil tovrstna dejanja. Govor v nadaljevanju tudi objavljamo:
Foto: Kaja POGAČAR
“Spoštovani !
Občanke in občani, svojci žrtev, obiskovalci, dragi gostje iz Kočevja.
Najprej bi rad opravičil župana Tržiča g. Sajevica in župana Kočevja g.Vebra. Oba imata neodložljive obveznosti, zato sta me prosila, da vas v njunem imenu pozdravim.
Na tem mestu kjer stojimo danes se je januarja letos zgodil zločin.Zločin, ki je tako, kot davnega leta 1942, prizadel mnogo katero čustvo, sicer ne z enako bolečino ampak zato nič manj hudo.
Ponovno so nekateri dokazali, da jim v tej deželi nič ni sveto, nič nedotakljivo. V primeru tatvine kipa talca, je šlo za ponovno nasilje nad čustvi vseh, ki ohranjajo spomin na dogodke in ljudi,ki so se zgodili tukaj. Ponovno so se odprle stare rane in ko so ga grdo in grobo jemali s pedistala je bilo tako, kot bi ga še enkrat ustrelili. Motiv je bil sicer drugačen a zato nič manj obsojanja vreden. Storilci so odkriti, vendar mi ne bomo mirni dokler našega »talca« ne postavimo nazaj na mesto, ki mu gre, na mesto, ki ga je plačal s smrtjo.
Če je v opisanem primeru šlo zgolj za premoženjsko korist, kolikor naj bi je bilo s prodajo brona, pa očitno nekatere zelo moti, da ta kraj obeležujemo, sicer skromno, ampak iskreno in dolgo. Zakaj to govorim – zato, ker so neznani storilci v letošnjem letu kar trikrat oskrunili ta kraj s tem, ko so poleg tatvine kipa še dvakrat ukradli zastave, ki so bile postavljene v čast praznika dneva upora proti okupatorju in praznika dela. Dogodke smo prijavili organom pregona in le upamo lahko, da bodo odkriti.
Vsem, ki jih moti ta kraj pa javno sporočam, da naj jih bo sram, kajti zgodovina je del naroda, narodove zavesti, je del procesa nastajanja države. Brez, da se spuščamo v ocene in vrednotenje narodno osvobodilne borbe, brez tega da iščemo zmagovalce in poražence, naše in vaše so tudi dogodki tu oblikovali zgodovino in pripomogli k nastajanju nove države.
V znak spoštovanja do vrednot, ki jih omenjeni spomenik predstavlja in v znak spoštovanja do državnih simbolov, smo namestili nov nosilec zastav in izobesili vse tri zastave, ki označujejo prostor v katerem se nahaja občina Žirovnica.
Čeprav kipa danes še ni na svojem mestu, se boste verjetno strinjali z mano, da tudi tisto kar ni očem vidno nosimo v sebi, če le tako čutimo in želimo, tega nam ne more vzeti nihče.
S tega mesta vam obljubim, da bo kip kmalu nazaj na svojem mestu, mestu, ki mu ga je dodelila zgodovina. Ga. TORKAR, soproga kiparjaJaka TORKARJA, ki je izdelal original, nam je posodila 70 cm maketo, po kateri je bil narejen originalni kip. Z domačim kiparjem g. Evgenom GUŠTINOM smo se dogovorili, da do konca leta na podlagi tega izdela nov kip. V vsem tem je tudi nekaj simbolike, saj je bil Torkar – Guštinov učitelj, kip pa se bo vlival pri družini KAMŠEK, oče sedanjega mojstra je vlival originalni kip, seveda bomo dele kipa, ki smo jih dobili nazaj, pretopili v nov kip. Tako se bo duh upora, domoljubja in svobode širil naprej.
Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil družini Torkar za pomoč pri izdelavi novega kipa, zvezi borcev za vsakoletno organizacijo komemoracije in nazadnje tudi general štabu slovenske vojske in gardistom, da so nam dodelili častno stražo, ki poleg protokola, na simbolni ravni sporoča vsem, da bomo še naprej varovali pridobitve in zgodovino.
Naj zaključim z verzom velikega partizanskega pesnika KARLA DESTOVNIKA KAJUHA:
Postal je tak fant, da bi gore premikal,
nikdar se ni klicu svobode izmikal.
Tako si mu segla poslednjič v roko,
in v tebi je tlelo: Da! Vrnil se bo! “
Leopold POGAČAR
ŽUPAN