Lubadarji uničujejo naše gozdove
Lubadarji so drobni hroščki, dolgi do 4 mm. V ugodnih razmerah se zelo hitro razmnožijo in so tako nevarni, da lahko uničijo cele smrekove sestoje.
V zadnjih nekaj letih so razmere za razmnoževanje lubadarjev zelo ugodne: pomladi so tople, poletja vroča in zime mile. V gozdovih smo priča ujmam, kar pomeni idealne razmere za razvoj novih generacij lubadarja na odmirajočih iglavcih.
Na drugi strani pa podnebne razmere, ki ustrezajo lubadarjem, pomenijo zelo neugodne pogoje za rast smreke. Smreka zaradi svojih plitvih korenin potrebuje pogoste obilne padavine. Veliko bolj ji ustreza hladna klima, kot pa vročina. Če je vreme vroče in suho, to pomeni za smrekove gozdove stres ter veliko dovzetnost za razne škodljive delavnike. Najbolj so ogroženi smrekovi sestoji na plitvih tleh, prisojah ali v nižini.
Vse našteto se dogaja zadnja leta in v letu 2007 smo na blejskem gozdnogospodarskem območju zabeležili rekordno količino lubadark. To so drevesa smreke, ki se zaradi napada lubadarja nenadoma posušijo. Močan napad lubadarja se nadaljuje tudi v letu 2008, saj je bilo do konca maja odkritih že 14 000 m3 lubadark, za katere smo lastnikom napisali odločbe z zelo kratkim rokom pospravila.
Najbolj ogrožene lokacije so: bohinjska Spodnja dolina, pobočja okoli Gorij, Radovna, Zgornjesavska dolina in širša okolica Radovljice.
Zakonitost napada lubadarjev je, da se v napadenih drevesih , ki se posušijo, razvije nova generacija, ki ponavadi takoj napade sosednja smrekova drevesa. Zato se nesanirana jedra lubadarja zelo hitro koncentrično povečujejo.
Za napadena drevesa, ki se začenjajo sušiti ni pomoči. Edini ukrep je hiter posek, ureditev sečišča in odvoz lesa iz gozda v predelavo.
Veliko večino jeder lubadark odkrijejo revirni gozdarji Zavoda za gozdove. S sekirico in rdečo piko označijo drevje, ki ga je nujno posekati. Potem izdajo lastniku gozda odločbo za hitro pospravilo. Če lastnik napadenih dreves ne poseka, je možna tudi izvršba. Stroške le-te plača malomaren lastnik.
Pri nepravočasno posekanih in izdelanih lubadarkah ukrepa tudi gozdarski inšpektor.
Vsi ti ukrepi in naglica pri poseku lubadark so namenjeni temu, da se škodljivec ne bi širil v sosednje sestoje in parcele ter bi zaradi malomarnosti trpeli škodo tudi bližnji sosedi.
Nasveti lastnikom gozdov
– Ker so revirji veliki in obsegajo več tisoč gozdnih parcel, je možno, da revirni gozdar vsakega novega jedra lubadark ne odkrije pravočasno. Zato je od aprila do septembra priporočljivo, da vsak lastnik obišče svoje gozdne parcele in preveri, kakšna je varstvena situacija. Če opazi napad lubadarja, sporoči svojemu revirnemu gozdarju, po obvestilu pa lahko takoj začne s pospravilom. Gozdar bo v nekaj dneh označil vse napadeno drevje .
– Posek in spravilo lesa sta zelo nevarni opravili. Ta dela opravlja v svojih gozdovih le še 5 % lastnikov gozdov. Če nismo vešči tega dela, si to odkritosrčno priznajmo in delo čimprej zaupajmo usposobljenemu izvajalcu.
– Tudi pri vseh rednih sečnjah v smrekovih sestojih je potrebno pospraviti vse sečne ostanke, saj so neurejena sečišča večkrat leglo lubadarja.
– V primeru solastništva ali nedokončanih dediščinskih postopkov je najbolje, da solastniki (upravičenci) izmed sebe izberejo pooblaščenca, ki bo urejal posek in komuniciral z javno gozdarsko službo.
– Če se solastniki med seboj ne morejo dogovoriti o izvedbi sanitarnega
poseka, ali je njihovo bivališča zelo oddaljeno jim javna gozdarska služba
določi zastopnika, ki bo odgovoren za izvedbo varstvene odločbe.
Tekst in foto: Vida Papler-Lampe, Zavod za gozdove, območna enota Bled
Opis lubadarja:
V splošnem so predstavniki zalubnikov (lubadarji) majhni hrošči valjaste oblike in temno obarvanim zunanjim skeletom. Večinoma niso daljši od 5 milimetrov. Rilček (rostrum), značilnost rilčkarjev, je pri njih zelo kratek in celotna glava je od zgoraj skrita pod velikim ščitom (pronotumom) oprsja. Vendar pa pripadnost rilčkarjem izdajajo kratke, a značilne kolenčaste tipalnice in stopalca (tarsus) nog, ki so zgrajena iz štirih členov. Njihove obustne okončine so izoblikovane v ostro grizalo, s katerimi vrtajo po lesu. Pokrovke (elitre) so pogosto ukrivljene navzven in služijo kot lopate, s katerimi zalubniki odstranjujejo odpadni material iz rovov. Več vrst zalubnikov proizvaja zvoke s stridulacijo – drgnjenjem telesnih delov med seboj. Na podlagi zvočnih signalov se lahko spolna partnerja najdeta. Odrasel zalubnik najprej zvrta luknjo skozi lubje, nato pa v hranljivem kambiju izdolbe »poročno« kamrico. Večinoma koplje samica, tudi samec pa sodeluje pri odstranjevanju materiala. V kamrici se sparita, samica pa po tistem prične vrtati tik pod površjem stran od nje in v enakomernih presledkih odlaga jajčeca. Ko se izležejo, pričnejo ličinke vrtati svoje tunele pod pravim kotom na samičinega in ustvarijo za zalubnike značilne vzorce. Po tem, kje delajo rove, delimo zalubnike na ličarje, lesarje in lubadarje, vendar to niso taksonomske kategorije. Ličinke so črvaste oblike brez nog, blede barve. Ko dozorijo, se zabubijo v lesu in kot odrasle živali pregrizejo skozi lubje na površje.
Bolj kot sami zalubniki so poznani njihovi rovi, ki jih vrtajo pod lubjem dreves, po čemer je skupina dobila slovensko ime. Imajo namreč značilno razpredeno obliko, po kateri tudi najlažje prepoznamo, za katero vrsto zalubnika gre. Skupina je splošno znana po škodi, ki jo povzročajo v gozdarstvu, saj z vrtanjem po lesu povzročajo propadanje dreves.
Vir: Jernej Polajnar, slovenska Wikipedija (z natančno povezavohttp://sl.wikipedia.org/wiki/Zalubniki), besedilo je na razpolago pod dovoljenjem GNU za rabo proste dokumentacije (licence GFDL ).
Delo lubadarja