Obvestilo energetsko svetovalne agencije Ensvet – Varčevanje z energijo: Najpogostejša vprašanja občanov in odgovori
Cene goriv in energije in predvsem računi za ogrevanje porabnike motivirajo, da razmišljajo o varčevanju. Nekaj se da privarčevati brez investicije. Vendar zahteva tako varčevanje veliko disciplino uporabnikov. Predpogoj je družinsko knjigovodstvo in primerjava za nekaj let. Brez nadziranja porabe in dokumentiranja je nemogoče varčno ogrevati ali zmanjšati porabo ogrevalne energije, to je za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode. Obe porabi predstavljata kar precej družinskega proračuna. Posebno, če se plačuje v naprej, kot EL kurilno olje ob nabavi.
Plačevanje daljinskega ogrevanja, ali poraba zemeljskega plina se plačuje za nazaj, to je za že porabljeno količino. Tam kjer se ne kontrolira poraba ali se je ne meri se tudi varčuje ne. Primer delitev ogrevalne energije po /m2/ kvadratnem metru ogrevalne površine je uravnilovka. Plačajo vsi enako varčni in potratni na m2 uporabne – ogrevne površine. Boljši način je vgradnja merilnih kalorimetrov, če to dovoljuje sistem ogrevanja – vodoravni cevni razvod po etažah.
Pri navpičnem cevnem razvodu – dvižnih vodih pa je tehnična rešitev samo vgradnja delilnikov stroškov ogrevanja na vsako grelno telo – radiator.
Privarčuje lahko vsak ogrevalno energijo, če ne drugače pa z znižanjem temperature ogrevanja za 1 stopinjo Celzija, ki prinese prihranek 5 %.
OSNOVA ZA PRIHRANEK PA JE TOPLOTNA IZOLACIJA VSEH OBODNIH POVRŠIN STANOVANJSKE HIŠE. BREZ TEGA UKREPA JE POZIMI MRZLO POLETI PA VROČE – POTREBNO JE HLAJENJE – VGRADNJA KLIMATSKE NAPRAVE, KI TUDI PORABLJA ELEKTRIČNO ENERGIJO.
Za varčevanje in rešitev tehničnih vprašanj vam posredujemo VPRAŠANJA IN ODGOVORE ?
- VPRAŠANJA IN ODGOVORI NANJE
TOPLOTNE ČRPALKE ALI SO PRIMERNE ZA OGREVANJE HIŠE ?
ODGOVOR :
Izbira toplotne črpalke ni lahka naloga, saj je odvisna od naravnih danosti. »Ni vse zlato, kar se sveti,« zato tudi toplotne črpalke ne moremo izbrati kar čez palec bi rekli. Toplotne črpalke izkoriščajo obnovljiv vir energije. Potrebno je poznati tehnične karakteristike hiše, stanovanja ali je toplotno zaščiteno, lega hiše, izkoriščanje pasivne sončne energije. Potrebe po ogrevalni toploti za stavbo in pripravo tople vode.
3.
Poznamo toplotne črpalke ZRAK : VODA / medij, ki ga ohlajajo in medij, ki ga ogrevajo /.
- ZEMLJA : VODA in VODA : VODA
Najučinkovitejši je sistem VODA : VODA, če imate na lokaciji, talno vodo, potok, reko ali stoječo vodo. Pri tem sistemu je grelno število – izkoristek največji. Iz 1 KWh vložene energije dobimo 3 KWh do 3,8 KWh ali več brezplačne energije.
Ta sistem potrebuje cca 0,8 – 1,0 litra vode v 1 sekundi, ki gre pod tlakom skozi toplotno črpalko – novejši modeli.
- SISTEM TČ ZEMLJA : VODA
Je uporaben tam kjer je mokra ali ilovnata zemlja, ne pa v peščeni zemlji.
Soroden je sistem vrtine v zemljo »geosonda«, tudi pri tem načinu mora biti sestava zemlje tudi ustrezna. Vrtine so globoke tudi preko 100 metrov. Zanje je potrebno rudarsko dovoljenje.
- SISTEM TČ ZRAK : VODA
Je namenjen za ogrevanje sanitarne tople vode. Izvedba je lahko kompaktna ali je pogonski agregat ločen od hranilnika tople vode, taka izvedba se imenuje »SPLIT«. Toplotna črpalka odvzema toploto iz zraka – prostora in ga ohlaja. Ni primerna za ogrevanje prostorov pozimi, ker ima pod – 5 stopinj Celzija okoliškega zraka zelo majhen izkoristek. Izjemoma bi bila uporabna za pasivne hiše 2 litrske hiše, ki pa morajo imeti še en rezervni vir toplote za ogrevanje. Ali je to električna energija, ali pa plin – zemeljski – UNP PROPAN.
- SONČNA ENERGIJA IN NJENA UPORABA ZA GOSPODINJSTVA ?
ODGOVORI:
Sončno energijo imenujemo tudi solarna in je brezplačna in stalna. Odvisna pa je od sončnega obsevanja, ki je odvisno od letnih časov, lege objekta, naravnih ovir itd.
Poznamo aktivni in pasivni sistem. Pasivni sistem ogreva fasado hiše in osončene dele. Notranjost pa ogreva skozi prozorne površine – okna. Bivalni prostori morajo biti obrnjeni proti jugu.
Aktivni sistemi sončne energije so; sončni kolektorji – SSE sprejemniki sončne energije, sončne celice – fotovoltaika.
Sprejemniki sončne energije so namenjeni za pripravo tople sanitarne vode. V priobalnem pasu na Primorskem pa tudi za dodatno ogrevanje zelo dobro toplotno zaščitene hiše. Najučinkovitejši način ogrevanja je z direktnim solarnim sistemom. S pretvorbo energije v hranilniku tople vode pa so izgube precej velike.
Solarni SSE so primerni tudi za več stanovanjske stavbe, vendar je potrebno soglasje lastnikov. / pri nas je veliko etažnih lastnikov /
Okvirno stane sistem za pripravo tople sanitarne vode za stanovanjsko hišo od 3000 – 5000 EUR. Podpora ogrevalnega sistema ni najbolj uspešna v osrednji in pod Alpski Sloveniji. Odvisna je od osončenja, ki je Wh/m2 in je v Sloveniji razdeljeno na 14 con od A do N.
4.
Sistem je drag – investicija znaša od 7000 – 15 000 EUR. Investicija zahteva resen razmislek, ker je vračilna doba investicije zelo dolga.
Primer: 90 kom »vakuumskih kitajskih« cevi in 1300 litrski hranilnik / varnost 3 radiatorji v kleti / v ogrevalni sezoni 2008 / 2009 ni izpolnil svoje naloge, bilo je oblačno. Poleti pa je tople vode v izobilju in je treba ogrevati bazen ali izpuščati toplo vodo.
Vračilna doba sistema SSE velikosti 3 x 2 m2 = 6 m2 je 5 – 8 let. Podpora ogrevanja pa ima dobo vračila od 9 – 15 let.
POTREBEN JE TEMELJIT PREMISLEK PRED INVESTICIJO, KOLIKO LET JE TO PLAČILO ZA OGREVANJE Z GORIVOM, TO JE EL KURILNIM OLJEM ALI ZEMELJSKIM PLINOM.
- Na tržišču so:
Ploščati SSE in cevni vakuumski, vendar je kvaliteta od proizvajalca do proizvajalca različna. Cevni vakuumski so dražji, so pa bolj učinkoviti, vendar je važen čas sončnega obsevanja, ki je najboljši na Goriškem v Sloveniji in v notranjosti Istre.
Cevni vakuumski so dva tipa HP in direktni priklop. Na strehi montirani SSE imajo slabo stran, da pozimi ostane na njih dalj časa sneg. Zdrsne lažje na ploščatih. Zato je montažno mesto tako pomembno.
Informativno je potrebno inštalirati 1,5 m2 ploščatih SSE na 1 osebo. Hranilnik tople vode naj bo velikosti 50 – 70 litrov na osebo.
- VPRAŠANJE
PROIZVODNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE S SOLARNIMI CELICAMI – MODULI
- ODGOVOR:
Proizvodnja električne energije je danes s pomočjo fotovoltaike – fotovoltaičnega efekta možna.
Fotovoltaični moduli obratujejo vrsto let in jim po dvajsetih letih izkoristek pade za 20 % odstotkov.
Tehnologija izdelave fotovoltaičnih modulov – celic se stalno izpopolnjuje, večajo se izkoristki. Vendar na naše tržišče prihajajo tuji izdelki in so zato dražji – marže proizvajalci – trgovina.
- VPRAŠANJE
KAKO PRIPRAVLJATI POLETI TOPLO SANITARNO VODO NA ENERGIJSKO UČINKOVITI NAČIN ?
- ODGOVOR:
Če pripravljate toplo vodo pozimi s kurilno napravo in hranilnikom tople vode. Pri EL kurilnem olju je poleti ekonomičnejše pripravljati toplo vodo pri kombiniranem hranilniku z električno energijo. Pri zemeljskem plinu in pri hranilniku v plinskem kotlu 30 – 50 litrov se lahko pripravlja topla voda celo leto s tem sistemom.
Najcenejši način so lastna drva in kotel na trdno gorivo s hranilnikom tople vode. Vložen trud v pripravo drva se vam povrne z nizko ceno ogrevanja tople vode.
5.
Toplovodni kotel je poleti zaradi stalne priprave tople vode bolj obremenjen in ga je treba bolj vzdrževati.
* Priprava tople vode s SSE je poleti ekonomsko upravičena zato, ti sistemi pripravljajo toplo vodo na zalogo za 2 – 3 dni. Hranilniki so velikosti od 200 – 500 litrov.
Najbolj učinkovita priprava tople vode je s solarno toplotno črpalko, ki ima hranilnik štirivalenten;
– toplovodni kotel – tuljava
– SSE sprejemniki sončne energije – tuljava
– toplotna črpalka grelo na dnu hranilnika
– električno grelo 2 KW ali lahko tudi 4 KW.
Hranilnik se ogreva lahko kombinirano, vsak sistem ima svoj regulacijski tokokrog in termostat za vklop izklop črpalke ali električnega grela.
- Ogrevanje s toplotno črpalko ZRAK : VODA
Toplotne črpalke dvigajo energijo iz okolja / zrak / na višji nivo v zaprtem krogu. Hladivo se komprimira upari in ekspandira in spet kondenzira in odda toploto v hranilniku tople vode.
- VPRAŠANJE
KOLIKO TOPLE VODE POTREBUJE GOSPODINJSTVO IN KOLIKO KWh JE ZA PRIPRAVO POTREBNO ?
- ODGOVOR:
Vsa priprava tople vode pa je odvisna od potrebe, ki je lahko v družini majhna, srednja ali velika poraba. Potrebne količine;
Poraba Ogrevalna sezona Poletje Potrebna toplota v
200 dni 145 dni KWh / osebo, dan
KWh/osebo KWh/osebo
………………………………………………………………………………………………………………………
Nizka 200 150 0,6 – 1,2
Srednja 400 250 1,2 – 2,4
Visoka 600 400 2,4 – 4,8
Poraba Poraba tople vode v litrih / osebo na dan
Pri 60 stopinj Celzija pri 45 stopinj Celzija
……………………………………………………………………………………………………………………..
Nizka 10 do 20 15 do 30
Srednja 20 do 40 30 do 60
Visoka 40 do 80 60 do 120
6.
- VPRAŠANJE
KOLIKO TOPLE VODE SE PORABI V GOSPODINJSTVU ZA POSAMEZNA OPRAVILA ? JE MOŽNO VARČEVANJE ?
- ODGOVOR;
S toplo vodo varčujemo lahko, če spremenimo bivalne navade. To je, da pri uporabi med posameznimi opravili, kot so pomivanje, pranje posode, umivanje, umivanje zob vodo pripiramo.
Varčujemo tudi lahko pri nastavitvi temperature tople vode.
Najprimernejša je med 45 stopinj Celzija do 60 stopinj Celzija. Višje temperature vode – večje toplotne izgube – izloča se apnenc.
Pod 45 stopinj Celzija je možnost nevarnosti tvorbe raznih mikroorganizmov – legionele. Najbolj se razvijajo pri temperaturi 30 stopinj Celzija – 45 stopinj Celzija v delih inštalacije kjer voda zastaja – mrtvi žepi.
Poraba tople vode za gospodinjska opravila je;
Opravilo Povprečna poraba vode Možni prihranki so:
v litrih
………………………………………………………………………………………………………………….
Kopanje v kadi 180 – 250 veliki
Prhanje 40 – 80 majhni
Izplakovanje WC 8 – 12 veliki
Pranje v pralnem stroju 85 – 160 srednji
Pranje avtomobila 150 – 200 srednji
Gospodinjsko opravilo Povprečna poraba Možni prihranki
v litrih
………………………………………………………………………………………………………………….
Kuhanje in pitje 3 – 6 majhni
Pomivanje posode 4 – 6 srednji
Čiščenje stanovanja 3 – 10 srednji
Umivanje in nega 10 – 15 majhni
Kopanje in prhanje 20 – 40 veliki
Pranje perila 20 – 40 srednji
7.
Mnoga gospodinjstva že vgrajujejo cisterno za deževnico, ki se uporablja za vse namene razen za pitno vodo.
- VPRAŠANJE
KAKŠNA JE PORABA KWh ZA PRIPRAVO TOPLE VODE ZA 4 ČLANSKO DRUŽINO LETNO
- ODGOVOR:
ŠTIRIČLANSKA DRUŽINA PORABI LETNO OD 1400 KWh PRI NIZKI PORABI DO 4000 KWh PRI VISOKI PORABI.
TO JE IZRAŽENO V LITRIH KURILNEGA OLJA OD 140 LITROV DO 400 LITROV NA LETO. ALI EKVIVALENTNO 1400 KWh DO 4000 KWh.
VARČEVANJE SE VSEKAKOR SPLAČA SAJ JE FINANČNA RAZLIKA KAR VELIKA OD NIZKE DO VISOKE PORABE.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova cesta 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK