Obvestilo Energetsko svetovalne pisarne ENVEST – Pravilnik o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije
Energetski svetovalec Vas bo seznanil z novostmi pri toplotni izolaciji stavb, tehničnim napredkom in novimi predpisi v Republiki Sloveniji, ki bodo pričeli veljati še to leto ali v začetku prihodnjega. Ta pravilnik nosi naslov: PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI IN »URE« V STAVBAH.
»URE« – UČINKOVITA RABA ENERGIJE
»URE« JE KRATICA, KI JO BOMO OB DRAGI CENI SUROVE NAFTE V EU IN SLOVENIJI VEDNO VEČKRAT SLIŠALI.
UVOD
Tehnični in tehnološki napredek v svetu je tako hiter in neustavljiv, da mu težko sledijo še strokovnjaki. Kaj šele vsi ostali ljudje v nerazvitem svetu. V razvitem pa reklame v nabiralnik dnevno prinašajo nove izdelke.
Kar je bilo pred leti najboljše, je danes zastarelo. Tako stanje je tudi pri gradbeni tehnologiji. Nekoč je stavba z manjšimi popravki preživela dve generaciji, ki niso bile zahtevne. Danes mora ena generacija po tridesetih letih generalno obnoviti hišo, če hoče znižati stroške ogrevanja in ohraniti bivalno ugodje. Poceni ogrevalne energije ni več, potrebno je prepoloviti porabo.
Z razvojem se spreminjajo tudi zahteve – predpisi v PRAVILNIKU O TOPLOTNI ZAŠČITI IN UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH. Pred slabimi petdesetimi leti se o tem še ni dosti govorilo. Prevladovala je tradicionalna gradnja in prve slabo toplotno izolirane montažne hiše.
Prvi in drugi naftni šok je to korenito spremenil – potrebno je bilo zmanjšati porabo ogrevalne energije.
PREDPISI O TOPLOTNI ZAŠČITI NEKOČ IN DANES
– Predpise, ki posredno zadevajo toplotno zaščito zgradb na območju Slovenije lahko dobimo že v »Stavbenem redu za Vojvodino Kranjsko« iz leta 1875. To stanje se je nadaljevalo tudi po letu 1945. Toplotna zaščita je bila podana posredno z debelino stene.
– Prvi predpisi o toplotni zaščiti v gradbeništvu v Sloveniji so bilo izdani v letu 1970. To je bil »PRAVILNIK O TEHNIČNIH UKREPIH IN POGOJIH ZA ZAŠČITO STAVB.« Pravilnik je predpisoval največje dovoljene toplotne prehodnosti K v W/m2 Kelvina elementov ovoja zgradbe za posamezno klimatsko cono I.II. in III. V III. klimatski coni kamor spada tudi Gorenjska je predpisoval za zunanjo steno toplotno prehodnost K = 1,28 W/m2 Kelvina, kar je enakovredno debelini dobrega modularnega bloka 29 cm in ometa 6 – 7 cm.
– Napredek je bil narejen šele v letu 1980, ko je stopil v veljavo standard JUS.U.J5.600 »TEHNIČNI POGOJI ZA PROJEKTIRANJE IN GRADITEV STAVB.«
Ta pravilnik je predpisoval dovoljene toplotne prehodnosti za posamezne elemente stavbe, toplotno stabilnost v poletnem obdobju in zahteve za izračun – difuzijski prehod vodne pare skozi zunanje stene. Za III. klimatsko cono je veljala najvišja toplotna prehodnost skozi zunanjo steno K = 0,83 W/m2Kelvina, to je za eno tretjino manj kot leta 1970. Tej zahtevi je odgovarjala toplotna izolacija kombi plošče debeline izolacije 4 cm. Veliki povojni gradbeni zagon je bil tedaj že mimo – stavbe pa toplotno neizolirane, tako enodružinske kot stanovanjski bloki, stolpiči, industrijski obrati, javne stavbe in trgovine.
Pravilnik se je dopolnjeval še v letu 1984 z racionalno rabo energije in prezračevanjem v odvisnosti od razčlenjenosti zgradbe. In še v letu 1987, ki je predpisoval metodo računanja toplotne prehodnosti K = upoštevanjem linijskih toplotnih izgub stavbe.
V letu 1998 so bile izdane »STROKOVNE PODLAGE ZA TEHNIČNI PREDPIS O DOPUSTNIH TOPLOTNIH IZGUBAH STAVB«, ki je za I – III. klimatsko cono predpisoval za zunanje stene K = 0,70 W/m2 Kelvina, za strop proti podstrešju pa K = 0,50 W/m2K. S tem so bili postavljeni temelji za novi PRAVILNIK, ki je pričel veljati štiri leta pozneje – leta 2002.
– PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI IN UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH Ur. List RS 42/2002 z dne 15.05.2002 je postavil temelje sodobni toplotni zaščiti, ki pa je do leta 2008 postala neučinkovita in jo je treba prilagoditi nižjim vrednostim – priporočilom stroke.
Slovenija mora sprejemati nove evropske standarde in direktive. Varčevanje z energijo se v Evropi zaostruje. Direktiva o gradbenih proizvodih 89/106 EEC na področju učinkovite rabe energije je to DIREKTIVA SAVE o zmanjšanju emisij CO2. Ta med drugimi nalogami nalaga državi izdelavo tehničnega predpisa s strožjimi kriteriji glede rabe energije v stavbah, tako za novogradnje in obstoječe stavbe. Energetska izkaznica stavbe naj bi bila spričevalo o energetski učinkovitosti stavbe. V Sloveniji že tečejo priprave za izdajanje. Postala bo obvezen dokument pri prodaji, ki bo novega lastnika seznanila s tehničnimi karakteristikami stavbe.
Sedanji veljavni PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI IN UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH predpisuje največjo dovoljeno toplotno prehodnost U max za posamezne elemente stavbe.
Prejšnji predpisi so predpisovali toplotno prehodnost s koeficientom toplotne prehodnosti K v W/m2 KELVINA. PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI iz leta 2002 pa uvaja novo oznako za toplotno prehodnost, ki je s črko »U«.
Vsi novo graditelji morajo biti seznanjeni z zahtevami v novem PRAVILNIKU, svetujemo pa jim uporabo priporočenih vrednosti stroke. Te bodo v veliki meri upoštevane v najnovejšem PRAVILNIKU, ki bo predvidoma stopil v veljavo še to leto /2008/.
Največja dovoljena toplotna prehodnost U max za : /2002/
Gradbena konstrukcija U max v
W/m2 Kelvina
…………………………………………………………………………………………………………………………
* zunanje stene in stene proti neogrevanim prostorom 0,60
* stene med ogrevanimi prostori 1,60
* zunanja stena in strop proti terenu 0,70
* stropna konstrukcija med ogrevanimi prostori 1,35
* pod – tla na terenu 0,45
* strop proti neogrevanemu podstrešju 0,35
* strop nad neogrevano kletjo 0,50
* strop ali tla, ki mejita na zunanji zrak 0,40
ali odprt prehod ali tla na terenu pri panelnem – talnem ogrevanju
* poševna streha nad ogrevanim podstrešjem 0,25
* ravna streha 0,25
* lahke gradbene konstrukcije razen streh / pod 150 kg/m2/ 0,30
…………………………………………………………………………………………………………………………
Za enostavne stanovanjske objekte po predpisih o graditvi objektov, ki ima površino do 50 m2 zanje ni potreben izračun toplote za ogrevanje, pač pa je predpisana nižja toplotna prehodnost na primer: za zunanjo steno U max = 0,40 W/m2 Kelvina, za strop proti neogrevanemu podstrešju U max = 0,25 W/m2 Kelvina.
- NAJNOVEJŠI PRAVILNIK O TOPLOTNI ZAŠČITI IN »URE« V STAVBAH
»URE« = UČINKOVITA RABA ENERGIJE
Novi PRAVILNIK O URE V STAVBAH bo v Slovenski pravni red prenesel zahteve EU Direktive o energetski učinkovitosti stavb – predpisana je metodologija izračuna in minimalne zahteve energetske učinkovitosti stavb. Novi pravilnik bo nadomestil obstoječega iz leta 2002.
– V njem bo nekaj sprememb. Postavljene bodo strožje zahteve za novogradnje za 25 % – 30 % manjša poraba energije za ogrevanje, kar predstavlja 5 – 6 litrske hiše – ekvivalentno 50 – 60 KWh/m2 NPE leto, to so nizkoenergijske hiše. Enako velja za obsežnejše prenove – sanacije.
– V pravilniku bo največja dovoljena poraba ogrevalne energije in največja dovoljena toplotna prehodnost ovoja zgradbe. Za stanovanjske zgradbe bo določeno tudi dovedena energija za delovanje stavbe, ki bo za vsa področja porabe energije v stavbi. Debelina toplotne izolacije se bo povečala, saj bo na primer toplotna izolacija za zunanje stene debeline cca 10 cm, toplotna prehodnost U max = 0,35 W/m2Kelvina. Pri investicijskih vzdrževalnih delih pa bo novi pravilnik predpisal zahteve za posamezne elemente.
– V pravilniku bodo zahteve za nizkoenergijske stavbe, v katerih energija za ogrevanje ne sme biti višja od 60 % predpisane vrednosti za vse ostale stavbe / nivo 3 – litrske hiše 30 KWh/m2 površine / strožje zahteve bodo tudi glede zrakotesnosti stavbe, vgradnja prezračevalnega sistema z rekuperacijo toplote. Če ti ukrepi niso izvedeni, tudi z povečano debelino toplotne izolacije se te zahteve ne more doseči.
– V predlogu pravilnik je metodologija izračuna energetske učinkovitosti stavbe, ki je podana v DIREKTIVI EU.
V izračunu energetske učinkovitosti se upošteva:
- ogrevalna energija
- priprava tople vode
- hlajenje
- prezračevanje in razsvetljava
- »OVE« obnovljivi viri energije.
Izračun ni več sezonski, ampak temelji na porabi posameznih mesecev. Posodobljeni so tudi klimatski podatki, ki obsegajo obdobje 1971 – 2000 to je že klimatske spremembe.
V pravilniku so v veliki meri vključeni evropski standardi /EVROPSKI KOMITE ZA STANDARDIZACIJO/, usklajen pa je tudi v največji možni meri s predpisi v drugih državah članicah EU. To je potrebno zato, da ga ne bi spreminjali v nekaj letih.
Energetska učinkovitost bo v novem pravilniku izražena po potrebni ogrevalni energiji, dovedeni primarni energiji za obratovanje stavbe in tudi po obliki emisije CO2.
Pravilnik bo tudi osnova za izdelavo energetskih izkaznic stavbe – izkaz energetskih karakteristik. Vseboval bo vse potrebne vrednosti za izdajo ENERGETSKE IZKAZNICE NOVE STAVBE. Zelo zaostruje dopustno toplotno prehodnost zunanjih sten – ovoja stavbe.
V ilustracijo poraba toplote za ogrevanje energijsko število kurjenja v W/m2 Kelvina:
Leto Energijsko število kurjenja
V KWh/m2 NPE leto
……………………………………………………………………………………………………………………
1970 – 1980 163
1980 – 2002 110
2002 – 2006 75
2006 – 2008 55
2008 – 25 % odstotkov to je – 13,7 = 40 KWh/m2 NPE leto ali 4 litrska hiša
……………………………………………………………………………………………………………………..
Vsi investitorji novih stavb bodo morali po uveljavitvi pravilnika graditi po novih zahtevah.
Pravilnik naj bi po napovedih stopil v veljavo še v letu 2008. Z njim se pričenja doba »URE« učinkovite rabe energije, zato nima zaman naslova; NOV PRAVILNIK O URE V STAVBAH.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK