ŠENT- Prispevek Slovenskega združenja za duševno zdravje
ŠENT-Slovensko združenje za duševno zdravje
Center za duševno zdravje v skupnosti Gorenjska regija
Sedež: Enota Šentgor Radovljica
Linhartov trg 1
4240 Radovljica
telefonska 04 / 53 03 010 e-mail: sentgor@siol.net, marija.zupanc@sent-si.org
Na osebnem obisku pri županu Občine Žirovnice
Veseli nas, da je župan Občine Žirovnica vzel čas za naš obisk in nam dal možnost za predstavitev dejavnosti, ki jo izvajamo v ŠENTGORU v Radovljici, ki je ena izmed enot združenja ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje, ki je neprofitna in nevladna organizacija, katere osnovno poslanstvo je psihosocialna rehabilitacija oseb s težavami v duševnem zdravju. Naloga združenja Šent je tudi ustvarjanje novih delovnih mest za težje zaposljive brezposelne osebe.
Pogovor z županom je tekel o pomembnosti sofinanciranja delovanja humanitarnih organizacij in nudenju finančne pomoči takšnim organizacijam s strani lokalnih občin. Župan Leopold Pogačar je dodal, da se Občina Žirovnica trudi vzpodbujati humanitarne organizacije in njihove dejavnosti tudi finančno, v skladu s svojimi proračunskimi zmogljivostmi. Zaveda se, da je takšna finančna pomoč dejansko dana uporabnikom storitev, in da to zanje pomeni nujen korak, ki ga dostikrat ne uspejo narediti sami na poti do človeka vrednega in dostojanstvenega življenja.
Ob zaključku prijetnega pogovora je župan zagotovil, da se bo odzval povabilu na obisk in ogled dejavnosti ŠENTGOR-a Radovljica.
V okviru izvajanja dejavnosti v ŠENTGORU v Radovljici potekata dva programa psihosocialne rehabilitacije.
V programu Dnevnega centra so v ospredju predvsem svetovalno delo, skupine za samopomoč, pa tudi izobraževalne, kreativne in prosto časovne delavnice, trening socialnih veščin in komunikacije ter izdelava individualnega načrta za samostojno življenje posameznika. Vsako leto pa organiziramo tudi izlete, tabore in planinske pohode.
Program zaposlovanja in delovnega usposabljanja pa vključuje izvajanje programa usposabljanja na delovnem mestu in socialne vključenosti, kjer gre za delovno vključenost invalidov na različnih področjih dela pod prilagojenimi delovnimi pogoji.
Tako v Dnevnem centru kot v Programu zaposlovanja in delovnega usposabljanja uporabniki izdelujejo različne vrste izdelkov na statvah, keramične izdelke, novoletne voščilnice, darilno embalažo …
Navezujemo tudi stike s poslovnimi partnerji, saj so naši izdelki primerni za različna poslovna darila, poleg tega pa so zanimivi tudi zato, ker sledijo slovenski tradiciji.
Vodja CDZS Gorenjska regija:
Marija Zupanc
Izdelovanje izdelkov na statvah
Laneni prti narejeni na statvah
Cekarji na gorenjski način narejeni
Pasovi za narodne noše na statvah
Poslikane keramične skodelice in pladnji
Keramične skodelice
Poslikani keramični zvončki