DEMANTI NA PISANJE ČASOPISA DNEVNIK IN PRISPEVKA V ODDAJI DANES, NA PLANET TV
V časopisu Dnevnik, 9.9.2013, na strani 3, v rubriki Politika/zmanjševanje števila občin, z naslovom »Šoltes: Virant naj zamenja vrstni red« je avtorica članka Meta Roglič, podala napačno in zavajajočo informacijo. V tem članku avtorica, v zadnjem delu članka, v navedku citira g. Šoltesa, ki je komentiral – povzemam, da je primer čistilna naprava na Jesenicah, ki naj bi bila zgrajena za območje bivše občine Jesenice in da se je potem samostojna občina Žirovnica odločila za gradnjo svoje, da to ni smotrno itd…
Podobna informacija s tem, da še v kontekstu drobljenja komunalnih podjetij, se je pojavila tudi v informativni oddaji Danes na Planet TV (19.9.2013 ob 19.30 uri).
Ker gre za zavajanje in napačne podatke sem zaradi tega na časopis Dnevnik in na Planet TV, skladno z določili Zakona o medijih, podal zahtevek za popravek in pojasnilo, ki si ju lahko ogledate spodaj. Glede na splošno stanje in dileme okoli ukinjanja občin in smotrnosti obstoja manjših občin se mi zdi pomembno, da se zadeve v javnosti ne prikazujejo napačno oz. izkrivljeno. Čisto na koncu, pa ne najmanj pomembno pa je, da s tem, ko smo dosegli dogovor z občino Radovljica nam ni bilo potrebno graditi lastne čistilne naprave pod vasjo Breg. S tem smo cca. 1 mio EUR lahko vložili v gradnjo kanalizacijskega sistema in ostale investicije in ne v čistilno napravo.
Leopold POGAČAR
ŽUPAN
VSEBINA ZAHTEVKA NASLOVLJEN NA ČASOPIS DNEVNIK:
ŽUPAN OBČINE ŽIROVNICA SPOROČA NEKDANJEMU PREDSEDNIKU RAČUNSKEGA SODIŠČA G. IGORJU ŠOLTESU – OBČINA ŽIROVNICA NI GRADILA SVOJE ČISTILNE NAPRAVE
V zvezi trditev g. Šoltesa, o občini Žirovnica, v članku z naslovom: »Šoltes: Virant naj zamenja vrstni red«, ki je bil objavljen v ponedeljek 9.9.2013 pojasnjujem naslednje. Čistilna naprava Jesenice je bila zgrajena leta 1988 in močno dvomim, da je bila zgrajena za celotno območje takratne občine Jesenice, ko sta bili sedanji občini Žirovnica in Kr. Gora še njen sestavni del. Reka Sava namreč še vedno teče proti Ljubljani in občina Žirovnica se nahaja na JV delu bivše skupne občine, torej nižje ob vodotoku Save. Če bi se takrat gradila čistilna naprava za celotno občino, bi se morala graditi npr. v okolici Rodin (sedanje območje občine Žirovnica). Tako pa je bila takratna krajevna skupnost Žirovnica »daleč od oči in s tem daleč od srca« velike občine Jesenice. Saj so bile na čistilno napravo priključene Jesenice, pri nas »na vasi« pa so se gradile skupinske greznice na najboljših kmetijskih površinah, katere saniramo še sedaj. Igor Šoltes, nekdanji predsednik računskega sodišča, napačno trdi in s tem zavaja bralce, da se je občina Žirovnica odločila graditi svojo čistilno napravo. Nasprotno, povezali smo se z občino Radovljica in tako sva z bivšim županom občine Radovljica g. Stuškom podpisala pogodbo, da se odpadne vode iz občine Žirovnica čistijo na ČN ( čistilna naprava) Radovljica. S tem smo pridobili vsi, saj se stroški delovanja in obratovanja čistilne naprave, na eno PE (populacijsko enoto), s tem zmanjšajo. Poleg tega, pa kanalizacijski sistem na ta način deluje gravitacijsko, če pa bi želeli naše odpadne vode čistiti na čistilni napravi Jesenice (katere smo še delni solastnik) bi v tem primeru morali graditi črpališča, tlačne vode itd… toliko o njegovem komentiranju smotrnosti.
VSEBINA ZAHTEVKA NASLOVLJEN NA PLANET TV:
OBČINA ŽIROVNICA NI GRADILA SVOJE ČISTILNE NAPRAVE IN IMA SKUPNO JAVNO KOMUNALNO PODJETJE Z OBČINO JESENICE
Čistilna naprava Jesenice je bila zgrajena leta 1988 in močno dvomim, da je bila zgrajena za celotno območje takratne občine Jesenice, ko sta bili sedanji občini Žirovnica in Kr. Gora še njen sestavni del. Reka Sava namreč še vedno teče proti Ljubljani in občina Žirovnica se nahaja na JV delu bivše skupne občine, torej nižje ob vodotoku Save. Če bi se takrat gradila čistilna naprava za celotno občino, bi se morala graditi npr. v okolici Rodin (sedanje območje občine Žirovnica). Tako pa je bila takratna krajevna skupnost Žirovnica »daleč od oči in s tem daleč od srca« velike občine Jesenice, saj so bile na čistilno napravo priključene Jesenice, pri nas »na vasi« pa so se gradile skupinske greznice na najboljših kmetijskih površinah, katere saniramo še sedaj. V oddaji ste napačno trdili in s tem zavajali gledalce, da se je občina Žirovnica zgradila svojo čistilno napravo. Nasprotno, povezali smo se z občino Radovljica in tako sva z bivšim županom občine Radovljica g. Stuškom podpisala pogodbo, da se odpadne vode iz občine Žirovnica čistijo na ČN ( čistilna naprava) Radovljica. S tem smo pridobili vsi, saj se stroški delovanja in obratovanja čistilne naprave, na eno PE (populacijsko enoto), s tem zmanjšajo. Poleg tega, pa kanalizacijski sistem na ta način deluje gravitacijsko, če pa bi želeli naše odpadne vode čistiti na čistilni napravi Jesenice (katere smo še delni solastnik) bi v tem primeru morali graditi črpališča, tlačne vode itd… Menim, da je bil del prispevka v katerem omenjate občino Žirovnica izven konteksta ostalega prispevka, saj nismo ob razdružitvi z občino Jesenice ustanovili svojega komunalnega podjetja, ampak imamo skupno javno podjetje z občino Jesenice, gre za Jeko-in javno komunalno podjeteje d.o.o..