Energetsko svetovanje Ensvet – Nasveti za varčevanje z energijo in zmanjšanje emesij toplogrednih plinov
V prispevku – strokovnem članku Vas bomo seznanili z nasveti kako varčevati z energijo in kako pri tem varovati okolje – zmanjšati izpuste toplogrednih plinov v atmosfero.
Dolgo časa smo čakali, da se je cena surove nafte na svetovnem tržišču pričela zniževati. Rekordne cene surove nafte so se znižale na okoli 65 – 68 ameriških dolarjev. Maloprodajne cene temu še niso sledile, ker so zaloge drago kupljene nafte še na svetovnem trgu velike.
Uporabniku preostane samo varčevanje ali »URE« učinkovita raba energije. To pomeni enako bivalno ugodje z nižjo porabo energije. Za dosego tega cilja so poleg varčnega obnašanja uporabnikov potrebne tudi investicije v »URE«.
NASVETI ZA VARČEVANJE Z ENERGIJO IN ZMANJŠANJE EMISIJ TOPLOGREDNIH PLINOV
Zelo velik porabnik energije – pogonskih goriv – naftnih derivatov in onesnaževalec okolja so prometna sredstva. To so cestna vozila, železniška, vodna – ladje in zračna – letala.
Že leta se razpravlja in pripravlja ukrepe, da bi težje tovore, tudi kamione prevažala železnica na večje razdalje. V Evropi je ta elektrificirana in ne onesnažuje okolja. Vendar se to praktično izvaja le počasi.
Onesnaževanje z ogljikovim monoksidom in ogljikovodiki, to je z izpušnimi plini se lahko zmanjša za 20 – 30 % če je avtomobil stalno in redno vzdrževan.
Prehitra vožnja je velik porabnik goriva na avtocestah, magistralnih cestah, z zmerno vožnjo se prihrani do 20 % goriva, onesnaževanje okolja pa je še veliko večje.
K varčevanju z energijo in gorivi nas spodbujajo;
– osebni interesi – finančni družinski proračun,
– državni – nacionalne koristi, manj uvoza energentov,
– zmanjšati obremenitev okolja, to je izpusta CO2 v ozračje,
– posebno pomembno pa je tudi varčevanje z energijo na delovnih mestih, pa naj bo kjerkoli v industriji obrti ali v javnem sektorju.
Za cestna vozila je obvezno testiranje izpušnih plinov pri vsakoletnem tehničnem pregledu tudi ukrep za zmanjšanje emisij. Saj so onesnaževalci deležni potrebnega remonta, ali pa so izločeni iz prometa.
3.
ENERGENTI IN VRSTA ENERGIJE, KI SE UPORABLJA V SLOVENIJI
Slovenija, je članica EU, je razvita dežela in del razvitega sveta, zato uporablja vsa sodobna pogonska goriva in energetske medije. Je elektrificirana dežela z lastno proizvodnjo električne energije.
V Sloveniji uporabljamo v industriji, prometu in gospodinjstvih sledeča goriva:
premog, tekoča goriva, plinska goriva, les in lesne odpadke. Od ostalih virov energije pa uporabljamo še:
vodno energijo, jedrsko energijo – elektro energijo iz Nuklearne elektrarne Krško. Vedno večji pomen dobivajo obnovljivi viri energije, ki smo jih dolžni razvijati po evropski direktivi:
V novejšem času pa tudi uporaba biomase dobiva vse večji pomen. To pa zato, ker je to domača obnovljiva energija. Na pohodu je še izkoriščanje sončne energije – sončni kolektorji in fotovoltaični sistemi – sončni moduli za proizvodnjo električne energije. Ne smemo zanemariti tudi bioenergije – bio plin, geotermalne in energije vetra. Zavedati se moramo, da je Slovenija dežela uvoznik energije, saj jo mora preko 60 % uvoziti. Uvažamo tekoča goriva, zemeljski plin, premog in gorivo za jedrsko elektrarno.
Strateški cilj države je učinkovito uporabljati energente in povečati delež obnovljivih virov energije in s tem zmanjšati uvoz energentov.
VARČEVANJE Z ENERGENTI JE EDINI NAČIN ZA ZMANJŠANJE PORABE. K TEMU BO PRIPOMOGEL TUDI NAČRTOVANI MAGISTRALNI PLINOVOD ZEMELJSKEGA PLINA KASPIJSKO MORJE – ITALIJA.
· VARČEVANJE Z ENERGENTI IN ENERGIJO JE EKOLOŠKO UPRAVIČENO
Razvoj sodobnih tehnoloških naprav in aparatov je neustavljiv. Osnovni cilj pa je razviti bolj varčne in tehnološko, ekološko izpopolnjene naprave – aparate. Človek pa je še vedno tisti, ki izbira in odloča kako vse to uporabljati in varčevati z energijo.
Varčevanje ne pomeni odpovedati se udobju, pomeni izbrati dobre varčne naprave in tehnične rešitve.
Vsak lahko razmišlja energetsko osveščeno, ravna varčno z energijo, pa se kljub temu ni potrebno odpovedati udobju in načinu ustaljenega življenja.
Nekaj nasvetov in napotkov o tem pa v nadaljevanju:
NAČINI VARČEVANJA – ZAČETEK
Najprej se je treba odločiti, da bomo začeli. VSAK ZAČETEK JE TEŽAK !
Pričnimo sproti zapisovati podatke o energiji, ki jo rabimo. Odčitavamo števec za električno energijo, zemeljski plin, pitno vodo in toplotno energijo – kalorimeter, če ga imamo pri daljinskem ogrevanju. Kontrolirajmo porabo po računih, za elektriko ga odčitavajo 1 – 2 krat letno in ob podražitvi. S tem načinom dobimo nadzor nad porabo in argument za morebitno reklamacijo. Redno spremljanje in zapisovanje nas hitro opozori na morebitno napako ali okvaro – odziv je zato pravočasen.
KAKO VARČUJEMO V GOSPODINJSTVIH – HIŠAH – STANOVANJIH IN ZGRADBAH
Varčevanje v hiši v stanovanju je najbolj učinkovito s toplotno zaščito – izolacijo. Z zamenjavo dotrajanih oken in z vgradnjo novih energijsko učinkovitih. Vendar ti ukrepi zahtevajo finančna sredstva, ki se povrnejo v daljšem času.
4.
Naj naštejemo samo nekatere:
· TOPLOTNA IZOLACIJA PODSTREŠJA
Vam prihrani letno 100 KWh/m2 leto, vračilna doba je 3 – 4 leta
· ZAMENJAVA OKEN – VGRADNJA SODOBNIH
Stara okna dotrajana je potrebno zamenjati z novimi lesenimi ali PVC okni, ki so energijsko učinkovita.
Zamenjava vam prihrani letno 150 KWh/m2 leto, vračilna doba ni kratka, bivalno ugodje pa vam poplača takoj vse.
· TOPLOTNA IZOLACIJA ZUNANJIH STEN FASADE
Zunanje stene toplotno izolirate s penjenim polistirenom ali z oblogo iz kamene mineralne volne. Zaključni sloj varuje fasado pred vremenskimi vplivi in ji daje vizuelni izgled. Priporočene so svetle barve fasade. Toplotno izolirana fasada vam letno prihrani 100 KWh/m2 površine ali ekvivalentno 10 litrov EL kurilnega olja ali 10,53 sm3 zemeljskega plina. Vračilna doba je dolga in je več kot 10 – 15 let največ 20 let. Zato je odločitev za investicijo težka.
VELIK PRIHRANEK TOPLOTE Z MAJHNIM STROŠKOM
· V stanovanje priteka skozi netesna vhodna vrata mrzel zrak s stopnišča ali od zunaj. To preprečimo z nalepljenim tesnilom /metlico/ na spodnji rob vhodnih vrat.
Vrata zatesnimo najbolje s silikonskim tesnilom, ki je vstavljeno v vrezan utor.
· NETESNA OKNA – VRATA – VELIKE TOPLOTNE IZGUBE
Stara okna in vrata ne tesnijo dobro, zato prepih odnaša toploto iz stanovanja. Zaradi prepihovalne toplote se izgubi največ toplote v stanovanju.
Potrebno je tesnjenje, ki je lahko z zamenjavo tesnilk pri vezanih oknih, z nalepljenjem tesnilnega traku. Pri klasičnih škatlastih oknih pa je treba zatesniti notranja krila – okvir okna. Najbolj učinkovita so silikonska tesnila O oblike f 6 – f 10 mm, ki se vstavijo v vrezan utor v okvir okna.
Vrata tesnimo popolnoma enako.
· KAKO PRAVILNO PREZRAČUJEMO STANOVANJE
Je zelo važno, okna je treba odpreti dva do tri krat na dan po pet minut na stežaj. Zračenje na kip, ki traja več ur podhladi stanovanje in poveča porabo toplotne energije za ogrevanje. Nepravilno zračenje in prezračevanje poveča porabo toplotne energije tudi do 20 %.
Ni slabo, če za čas zračenja zapremo tudi radiatorski ventil pod tistim oknom. Velja naj pravilo, čas zračenja prilagodimo zunanji temperaturi, čim hladneje je krajši je čas prezračevanja.
· LEP VIDEZ VARA – ENERGIJSKI UČINEK SLAB
Če zastiramo ogrevala, radiatorje zapravljamo energijo za ogrevanje.
Zastiranje z dolgimi zavesami na zgornji in spodnji strani onemogoča oddajanje toplote radiatorja – ovira cirkulacijo zraka.
Pohištvo pred ogrevalom, ali ogrevalo v niši zastrto z lesom onemogočajo pravilno delovanje. Bivalno ugodje je odvisno od počutja, temperature zraka, načina ogrevanja, zračne vlage v prostoru / presuh zrak/ in od temperature obodnih sten, stropa in tal.
Če so stene hladne na notranji strani ima hladen občutek tudi človek, saj toplota prehaja na hladno steno. Bivalno ugodje se poveča, če so stene toplotno zaščitene, temperatura v prostorih pa prilagojena potrebam. Primer; dnevna soba 20 – 21° Celzija, spalnica 15 – 17°
Celzija, hodnik 18° Celzija, kopalnica 21 – 22° Celzija itd.
5.
OGREVANJE STAVBE – HIŠE – STANOVANJA
Poraba energije in temperatura v prostorih in število ogrevanih prostorov, sta tesno povezani – soodvisni. Večja ogrevna površina in višja temperatura ogrevanja – večja poraba goriva.
Dve stopinji Celzija razlike v temperaturi / med 20 ° in 22° Celzija/ sta na prvi pogled nepomembni, toda poraba toplotne energije je za 12 % večja. Razlika 1 ° Celzija pomeni 6 % večjo porabo. Zato dobri gospodarji vgradijo termostatske ventile, da ti samodejno regulirajo temperaturo v prostorih.
Termostatski ventili najbolje funkcionirajo v nebivalnih prostorih, spalnicah, predsobi, tam kjer potrebujemo nižjo temperaturo ogrevanja.
Sodobni sistem ogrevanja si brez regulacije ne moremo zamisliti. Sobni termostat s programom vodi ogrevanje stanovanjske hiše dnevnega prostora in ga prilagaja potrebam – nastavitev.V ogrevalni sezoni se ne priporoča popolnoma izključiti ogrevanja za daljši čas. Ponovno ogrevanje zgradbe – stanovanja zahteva več energije, zmrzal pa lahko poškoduje vodovodne inštalacije in opremo.
Najboljša regulacija temperature je s pomočjo zunanjega tipala in regulacije predtoka ogrevne vode. Temperatura v prostorih ogrevalni sistem se prilagaja zunanji temperaturi okolice.
VZDRŽEVANJE IN PREGLED OGREVALNIH NAPRAV
Je pri ogrevalnih napravah nujno, že bežen pogled pokaže marsikatero napako. Pravilna nastavitev naprave ob rednih servisih prihrani lahko tudi od 10 – 20 % procentov goriva. Onesnaževanje okolja je tako veliko manjše.
Z rednimi pregledi odkrijemo takoj morebitno napako, odstranimo jo takoj z majhnimi stroški.
Nadzorovati je treba kurilno napravo, zgorevanje, temperaturo izstopnih plinov in periodično čistiti toplovodni kotel. Obloge, saje so dober toplotni izolator, ki znižajo izkoristek. Vse našteto pa poveča rabo energije tudi do 15 % procentov.
Ko toplovodni kotel ne obratuje zaprite dimno loputo. Mnogi imajo v dimovodnem, cevnem priključku vgrajeno avtomatsko dimno loputo, ki zapre dimovod, ko se gorilnik ugasne, tudi to je varčevanje.
Toplovodni kotel se veliko manj ohlaja.
Toploto iz kurilnice je treba koristno izrabiti, odpreti vrata in ogrevati sosednje prostore. Tudi prekomeren dovod zgorevalnega zraka podhlaja prostore v stanovanju – hiši.
Tudi sisteme daljinskega ogrevanja je treba kontrolirati in pravilno nastaviti avtomatsko regulacijo. Prav tako sistem za pripravo tople vode v večstanovanjskih zgradbah. S pravilnim upravljanjem in meritvijo porabe – po dejanski porabi prihranimo velik del ogrevalne energije. Uravnavanje temperature z odpiranjem oken na kip, nekaj ur ali polovico dneva, je metanje denarja stran. Stene v prostoru se podhladijo, za ogretje pa potrebujemo spet več toplotne energije.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK