Energetsko svetovanje: Stroji in napreve – aparati v gospodinjstvu – HLADILNIK
Žirovniška občina je zelo raznolika, saj je bila v preteklosti predvsem kmetijska. V zadnjem stoletju pa se je zgradilo veliko enodružinskih hiš. Zato je danes zelo mešana. Vsem pa je skupno, da gospodinjstva potrebujejo hladilne naprave – hladilnike. Kmečka gospodarstva pa tudi zamrzovalne skrinje, eno, dve ali več.
Med velike tehnične pridobitve zadnjega stoletja prav gotovo sodi hladilnik.
Shranjevanje hrane si v sodobnem gospodinjstvu ne moremo več predstavljati brez hladilnika. Pred štiridesetimi leti so gospodinje shranjevale pokvarljiva živila v kleti, zavita v vlažne krpe in položena na najhladnejše mesto. v mesnicah pa niso bile redke ledenice, ki so imele v hladilni jami naraven led, nekatere pa velike okorne hladilne naprave.
Danes je za nekaj dnevno zalogo živil nujno potreben hladilnik, ki ohrani živila kakovostna in neoporečna.
Hladilnik je velik porabnik električne energije v gospodinjstvu. Zato je potrebno, da poznamo delovanje različnih tipov hladilnikov, postavitve in primerne uporabe. Izbira hladilnika in pravilna uporaba pripomorejo k učinkovitemu delovanju in manjši porabi električne energije.
· KAKO DELUJE NAPRAVA ZA HLAJENJE – HLADILNIK
Hladilnik za gospodinjstvo je naprava, ki v notranjosti vzdržuje nižjo temperaturo, kot pa je v okolici – v prostoru. Deluje tako, da toploto iz notranjosti črpa in jo pošilja v okolico, ter delno ogreva prostor. Sistemov hlajenja je več, vendar je za gospodinjske hladilnike najbolj razširjen kompresorski način hlajenja. Stari hladilniki so bili absorbcijski. Tak hladilni stroj je sestavljen iz treh glavnih delov; uparjevalnika, ki je v notranjosti hladilnika, kondenzatorja, ki se nahaja na zunanji strani poleg kompresorja, ki stiska – poganja hladilno tekočino.
Hladilni stroj deluje tako, da za odvajanje toplote iz notranjosti izkorišča lastnost hladilnega sredstva, da se le to upari pri nižji temperaturi in znižanem tlaku. Ta proces se vrši v uparjevalniku, ki je v notranjosti hladilnika, v teh pogojih se uparja in se pri tem shladi, ter prevzema toploto iz zraka v notranjosti. Uparjeno sredstvo posesa kompresor in mu zviša tlak na iztopni strani in ga pošlje proti zunanjemu kondenzatorju. V kondenzatorju odda toploto v okolico in se utekočini. Utekočinjene pare se vračajo skozi dušilni ventil, ki zniža tlak zopet v uprajalnik. Proces se ciklično ponavlja.
Uparjalnik v hladilniku je velika razvejana plošča, rebrast kondenzator pa je na zunanji hrbtni strani hladilnika. Sistem dobro deluje, če se toplota učinkovito odvaja iz kondenzatorja.
3.
Porabnik električne energije je elektromotor, ki poganja kompresor. Moč motorja je nekaj sto Watov, v notranjosti hladilnika je še električna svetilka, sveti pri odprtih vratih. Ker hladilnik obratuje cel dan je poraba električne energije sorazmerno velika.
V sestavku je opisano delovanje KOMPRESORSKEGA HLADILNIKA.
· KAKO IZBEREMO HLADILNIK ZA GOSPODINJSKE POTREBE
Izbira hladilnika je odvisna od potreb in velikosti gospodinjstva, količine hrane in načina shranjevanja hrane. Pa tudi od prostora v katerem je hladilnik ali je hladen, topel. Od tega in od načina uporabe je odvisna poraba električne energije.
TEHNIČNA IZVEDBA HLADILNIKA
VELIKOSTI IN VOLUMNI
Izbiramo lahko med naslednjimi izvedbami aparatov.
· Samostojni vgradni celoviti hladilniki različnih velikosti:
Od podpultne izvedbe višine 85 centimetrov, do visokih hladilnikov višine tudi do 200 centimetrov in širin; 50, 60, 70 in 90 centimetrov. Vgradbene izvedbe za v pohištvene elemente, pa so širine 54 centimetrov.
· Prostornine hladilnikov; od 60 do 330 litrov – kombinirani hladilniki. Posebnost so veliki ameriški hladilniki s prostornim hladilnim in zmrzovalnim delom.
· Eno prostorski aparati so preprostejši, hladilni prostor je razdeljen v dve ali več temperaturnih območij.
· Hladilnik ima lahko eno ali dvoje vrat, tak tip varčuje z energijo.
· Notranjost je lahko preprosto ali bogato opremljena – preglednost, izkoriščenost prostornine. Premakljivi predali na vratih hladilnika omogočajo prilagodljivost in izkoriščenost prostora.
KAKŠNA NAJ BO VELIKOST HLADILNIKA
Pri tem je najvažnejše kako velik aparat v resnici potrebujemo. Pogleda se pred nakupom ali nam v starem primanjkuje prostora ali ga je dovolj. Odločitev potem ni težka, saj ji botrujejo izkušnje.
V povprečju za dvočlansko gospodinjstvo zadošča 100 – 120 litrski hladilnik, za štiričlansko pa že 200 – 250 litrski. Pri nakupu upoštevajte potrebe in to, da večji aparat porabi več električne energije. Obratovanje je dražje. Če je obstoječi premajhen, kupimo novega večjega. Dva manjša porabita več energije, kot eden večji.
Starejši slabše izolirani aparati z netesno gumo na vratih porabijo več energije od sodobnih energijsko učinkovitih.
· POSTAVITEV HLADILNIKA – IZBIRA MESTA LOKACIJE
Za pravilno in učinkovito delovanje hladilnika je zelo pomembna temperatura okolice. Višja temperatura v prostoru pomeni višjo porabo električne energije. Hladilniki so zato razdeljeni v štiri klimatske razrede:
Oznaka klimatskega razreda Temperatura okolice
SN + 10 ° C – 32 ° C
N + 16 ° C – 32 ° C
ST + 18 ° C – 38 ° C
T + 18 ° C – 43 ° C
4.
Hladilnik, ki bo stal v kuhinji, naj ima oznako N in je prirejen zatemperature od + 16 ° C – 32 ° Celzija. V primeru, da boste postavili hladilnik v klet – hladnejši prostor izberite aparat z oznako SN, ki prirejen za temperaturno območje + 10 ° C – 32 ° C.
Hladilniki, ki so označeni z oznako ST in T so namenjeni toplejšim krajem na zemeljski obli – mediteranskemu in subtropskemu podnebju.
Pri načrtovanju postavitve v kuhinji ne postavite hladilnika poleg štedilnika, radiatorja ali ogrevne peči in tudi ne poleg pomivalnega stroja. Tudi ni koristno, da je izpostavljen sončnim žarkom. Vse to povečuje rabo energije in s tem stroške obratovanja.
Tudi nastavitev aparata na nižjo temperaturo poveča porabo električne energije.
Podoben odziv ima tudi slabo odzračevanja zadnje strani. Zrak mora krožiti, da učinkovito odvaja toploto iz kondenzatorja za hladilnikom.
Hladilnik mora biti primerno oddaljen od zadnje stene, upoštevaje navodila proizvajalca, to mu podaljša življenjsko dobo in zmanjša porabo energije.
· DELOVANJE HLADILNIKA
Med zelo velike tehnološke pridobitve zadnje polovice stoletja sodi prav gotovo HLADILNIK.
Ta je običajno v urbanem svetu na električni pogon. Za posebne razmere pa poznamo tudi hladilnike na plinski pogon, to je običajno na UNP utekočinjeni naftni plin – PROPAN.
Sodobno gospodinjstvo si ne more več predstavljati življenja brez hladilnika. Ta pa ne obratuje brez električne energije, to je raba energije, energijska nalepka, podatki o porabi električne energije in nasveti za obratovanje hladilnika.
Pregovor pravi: VSAK ZAČETEK JE TEŽAK, TUDI SPOZNAVANJE NOVIH NAPRAV – HLADILNIKA.
· KAKŠNA SO TEMPERATURNA OBMOČJA V HLADILNIKU
V sodobnih hladilnikih je že po konstrukcijski zasnovi hladilni prostor razdeljen po temperaturnih območjih – conah, ki omogočajo shranjevanje pri različnih temperaturah. Različna živila in tekočine potrebujejo tudi različne temperature shranjevanja.
– Standardni hladilni del ima temperaturo + 5 stopinj Celzija v njem shranjujemo večino živil.
– Temperaturno območje, ki ima 0 stopinj Celzija je namenjeno shranjevanju mesa, rib, gob in drugih občutljivih živil.
– Spodnji prostor je izvlečni predal običajno pod stekleno ploščo / ni pri vseh modelih/ in je namenjen shranjevanju sadja, zelenjave in različnih pijač. Temperaturno območje hlajenja je višje od + 8 stopinj Celzija do + 12 stopinj Celzija.
– Nizkotemperaturni del – predal pa služi za shranjevanje že predhodno zamrznjenih živi, označen je z **, ***, v predalu, ki je označe z */*** pa lahko živila tudi zamrzujemo.
Nizkotemperaturni predali so označeni z zvezdicami in označujejo temperaturo prostora. Od temperature pa je odvisen način in čas shranjevanja že predhodno zamrznjenih živil.
5.
Tabelarično bi to izgledalo tako:
Oznaka Temperatura Uporabnost Čas shranjevanja
* – 6 ° C predhodno zamrznjena živila največ 1 teden
** – 12 ° C predhodno zamrznjena živila največ 2 tedna
*** – 18 ° C predhodno zamrznjena živila
*/*** – 18 ° C zamrzovanje svežih živil in trajno shranjevanje
shranjevanje zamrznjenih zavisi od vrste živil
Preglejte tudi navodila proizvajalca živil na nalepki živila – embalaži in tako shranite živila v hladilniku.
– Hladilniki označeni z več zvezdicami rabijo več električne energije, ker je hlajenje živil pri nižji temperaturi. Če ima gospodinjstvo tudi zmrzovalnik , ne potrebuje predala za zamrzovanje oznaka */***. Za tako gospodinjstvo je dovolj že predal z eno ali dvema zvezdicama, v katerem tudi lahko krajši čas hranimo zamrznjena živila. Če pa je zamrzovalnik v kuhinji, pa nizkotemperaturni predal v hladilniku ni potreben. Takšni hladilniki porabijo manj energije in so cenejši.
– Poraba energije je odvisna od pravilne nastavitve temperature hlajenja. V običajnem shranjevalnem prostoru naj bo okoli + 5 stopinj Celzija, v zmrzovalnem pa – 18 stopinj Celzija.
Nižja temperatura nastavitve za vsako stopinjo Celzija /za 1 stopinjo Celzija/ poveča porabo energije za 5 % procentov.
V ilustracijo samo letne porabe električne energije za hladilnike vsebine 150 litrov.
· hladilnik brez nizkotemperaturnega dela 200 KWh
· hladilnik z nizkotemperaturnim prostorom oznake *** novejši učinkoviti hladilniki 220 KWh
· povprečni hladilniki 350 KWh
· zastareli hladilniki 600 KWh
· KAKŠNA JE PORABA ELEKTRIČNE ENERGIJE ZA HLAJENJE
V Sloveniji je opremljenih s hladilnikom okoli 95 % gospodinjstev. Za delovanje teh hladilnikov se porabi 11 % energije v gospodinjstvih. Za zamrzovalnike pa 16 %, ostali gospodinjski aparati in poraba v gospodinjstvu pa še 73 %.
Ko kupujemo hladilnik se za nabavo in postavitev posvetujemo s strokovnjakom. Kupite to kar potrebujete, da vam bo aparat ekonomično služil in vam prihranil denar.
· ENERGETSKA NALEPKA ZA VARČNE GOSPODINJSKE NAPRAVE – HLADILNIK
Energetska kriza šestdesetih in sedemdesetih let je pospešila tehnološki razvoj varčnih gospodinjskih aparatov. V državah članicah EU, na katere vrata trka tudi Slovenija in se bodo kmalu odprla, je za večino gospodinjskih strojev – aparatov obvezna ENERGETSKA NALEPKA.
Zaradi velike porabe električne energije za hladilnike in zamrzovalnike je bila za te aparate uvedena že leta 1994.
Hladilnik in zamrzovalnik starega tipa sta ENERGETSKA POŽERUHA saj se giblje poraba za oznako s *** /tremi zvezdicami/ od 420 – 600 KWh/leto, to je 50 KWh /mesec ali cca 900 SIT/mesec.
6.
Energetska nalepka je pomembna informacija za kupca – uporabnika. Vsebuje pa najpomembnejše podatke o gospodinjskem aparatu kot so:
– podatke o proizvajalcu
– model, tip, oznaka
– porabo električne energije v KWh/leto
– prostornino hladilnega dela v litrih
– prostornino zamrzovalnega dela v litrih
– podatke o hrupnosti v decibelih – glasnost.
Gospodinjski stroji so po učinkovitosti razvrščeni v razrede A – G. Razred A pomeni najmanjšo porabo energije – učinkovit aparat. Razred G pa največjega porabnika.
Za ilustracijo; energetski razred A porabi 50 % manj energije kot razred D, hladilnik razreda D pa 25 % manj od razreda G. V državah EU ni več dovoljena prodaja aparatov hladilnikov, ki spadajo v nižji razred kot je C.
ZA ENERGIJSKO UČINKOVITE VELJAJO HLADILNIKI, KI SPADAJO V RAZREDE A, B IN C, TAK NAKUP VAM PRIPOROČAMO.
Na prvi pogled ocenite hladilnik ali zamrzovalnik tudi tako, da pogledate debelino stene, če je nad 40 milimetrov je energijsko učinkovit, seveda je drugi pogled na energetsko nalepko.
Pregovor: NISEM TAKO BOGAT, DA BI POCENI KUPOVAL velja predvsem za gospodinjske aparate – hladilnik in zamrzovalnik.
Oznaka razreda je na energetski nalepki označena s puščico, /kot je smerokaz – cestni/, ki je obarvana na primer oznaka A temno zelena barva črka A je pred puščico. Oznaka aparata je na levi strani z veliko črko A.
· PRIMERJAVA PORABE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Podatki o porabi so zelo pomembni, hladilnik obratuje neprekinjeno 8760 ur na leto. Življenjska doba pa je okoli 15 let. Če primerjamo porabo električne energije v 15 letih za boljši razred B in slabši razred E je razlika skoraj 5000 KWh to je 330 KWh na leto.
· NASVETI ZA VARČEVANJE Z ENERGIJO
Poraba energije za hladilnik je odvisna od načina uporabe, zato je potrebno vedeti:
– vrat hladilnika ne odpirajmo pogosto in jih ne pustimo odprtih več, kot je potrebno. Boljši hladilniki to opozorijo z zvokom ali avtomatsko zapro vrata.
– V hladilnik vlagamo shlajena in embalirana živila, posode in steklenice pokrijemo.
– Hladilnik ne smemo prenapolniti – zrak mora krožiti.
– Vrata morajo dobro tesniti, drugače je potrebna zamenjava tesnila.
– Obloge ledu in ivja je treba redno odstranjevati, debelina naj ne bo večja od 3 – 5 milimetrov – velja za stare aparate. Sodobni hladilniki se odtaljujejo samodejno.
7.
ZA KONEC
Nabava – nakup hladilnika ni tako enostavna:
– Potreben je pregled tehnične dokumentacije.
– Odločiti se je treba za tisto kar je varčno energijsko in za volumen, ki ga družina potrebuje.
– Oglejte si energetsko nalepko in izberite razred »A« ali izjemoma »B«.
– Naj vas ne zapelje izgled – videz, ki še ne zagotavlja kvalitete.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Titova c. 7. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK