Ensvet – Energetsko svetovanje – Toplotna izolacija s celuloznimi kosmiči – vlakni za izolacijo stavb
Toplotna izolacija zmanjša porabo ogrevalne energije, zato so neizolirane velik potencial za zmanjšanje izpusta CO2 iz fosilnih goriv.
Države članice Evropske unije se zavedajo, da morajo omiliti klimatske spremembe z zmanjševanjem emisij toplogrednih plinov. To pomeni zmanjšati porabo goriva na račun varčevanja bivalnega ugodja ali pa toplotno izolirati stavbo. Poleg tega obvezuje vse članice EU in podpisnice KYOTSKEGA PROTOKOLA obveza, da zmanjšajo izpust toplogrednih plinov. Evropska unija je odvisna od uvoza energentov, zato si prizadeva vzpostaviti več ločenih preskrbovalnih poti, ki funkcionirajo neodvisno druga od druge. Za utekočinjeni plin iz prekomorskih držav mora graditi plinske terminale za vplinjanje in skladiščenje.
Velik varčevalni potencial je v neizoliranih stavbah. Ker je poraba energije za ogrevanje letno skoraj 40 % vse rabe energije jo lahko znižamo samo s toplotno izolacijo. Toplotne izgube se na ta način zmanjšajo že najmanj za 27 %.
3.
Članice EU sprejemajo PRAVILNIKE O TOPLOTNI ZAŠČITI STAVB. V Sloveniji velja novi pravilnik o toplotni zaščiti PURES – 2 2010, ki velja od 01.01.2011 in zelo znižuje najvišjo toplotno prehodnost gradbenih konstrukcij. Poraba energije je določena v posameznih razredih od A1 A2 B1 B2 C D E F G. Predlog je razred C to je od 35 – 60 KWh/m2 leto.
Ta predpisuje največjo dovoljeno toplotno prehodnost U max za:
Umax
Gradbeno konstrukcijo W/m2K
……………………………………………………………………………………………..
– zunanje stene in stene proti neogrevanim
prostorom 0,28
– stene med ogrevanimi prostori 0,90
– zunanja stena proti terenu 0,30
– stropna konstrukcija med ogrevanimi prostori 1,35
– pod na terenu 0,30
– strop proti neogrevanemu podstrešju 0,20
– strop nad neogrevano kletjo 0,50
– poševna streha nad ogrevanim podstrešjem 0,20
– ravna streha 0,20
……………………………………………………………………………………………..
Debelina toplotne izolacije fasad – zunanjih sten se povečuje in se pripravljajo že materiali debeline 20 – 24 cm iz mineralne kamene volne. Prav tako iz penjenega polistirena. Ta je na tržišču tudi že temne barve, ki ima boljšo izolativnost. Dodan mu je grafitni prah. Ni pa redkost tudi perforiran penjeni polistiren, ki ima skozi površino drobne luknjice za prezračevanje – odvod vlage – paropropustnost.
4.
V ilustracijo samo to: vsak dodatni centimeter debeline toplotne izolacije pri penjenem polistirenu podraži investicijo za 1,7 % ali samo za 0,7 % glede na investicijo v celotni zunanji zid.
Proizvajalci se prilagajajo novim tehničnim zahtevam z novimi debelinami izolacij, ter z inovativnimi izboljšavami.
EKOLOŠKI GRADBENI MATERIAL – CELULOZNA IZOLACIJA – VLAKNA – KOSMIČI
Toplotna izolacija iz celuloznih vlaken / to je iz časopisnega papirja / se uporablja že veliko let v severni Ameriki in tudi v EU, pa tudi pri nas v Sloveniji.
Ali ste vedeli ?
– Hiša, ki je izolirana s celulozno toplotno izolacijo v primerjavi s stekleno mineralno volno ima enako toplotno prehodnost U vrednost, obe izolaciji prihranita enako cca 26 % manj energije.
– V leseni – montažni hiši, ki je toplotno izolirana je enak občutek toplote pri 18 stopinj Celzija, kot v zidani hiši pri 21 stopinj Celzija.
– Les v montažni hiši in toplotna izolacija iz celuloznih vlaken uravnavajo zračno vlago v prostoru, zato je bivanje v takih prostorih bolj zdravo.
– Dve osebi v 8 urah z dihanjem proizvedeta več vodne pare, kot v 1 uri tuširanja, to je zelo važno, da so vrstne montažne hiše zrakotesne med stenama sosednjih stavb. V nasprotnem primeru lahko pride, do gradbenih poškodb, kot so plesen in podobno.
5.
· KAJ JE TOPLOTNA CELULOZNA IZOLACIJA
/trgovsko ime TRENDISOL /
Je ekološka toplotna izolacija iz časopisnih kosmičev. Znano je, da je časopisni papir zelo dobra toplotna izolacija. Skandinavske države in Združene države Amerike so to toplotno izolacijo iz papirnatih kosmičev pričeli izdelovati že pred šestdesetimi leti. Star časopisni papir se zmelje v drobne vlaknaste časopisne kosmiče, katerim dodamo borovo sol. S tem poskrbimo za zaščito pred ognjem, škodljivci, insekti in plesnijo. Dobimo ekološko visoko vredno celulozno toplotno izolacijo.
KAKŠNE LASTNOSTI IMA CELULOZNA IZOLACIJA ?
Celulozna toplotna izolacija je zelo tesna, ker se jo vpihuje v stene, tla, stropove, ter pri izolaciji podstrehe – poševne strehe med strešno konstrukcijo. Toplotna izolacija se prilagodi razpoložljivemu prostoru. Vpiha se jo po cevi v vsak pripravljeni in zatesnjeni prostor – volumen. Z vpihovanjem celuloze toplotna izolacija zapolni vse pore in vogale. Taka izvedba ni mogoča pri nobeni toplotni izolaciji, da se prilagodi po razpoložljivem prostoru. Raziskave so pokazale, da je tesnjenje za 37 % večje, kot pri obstoječih mineralnih in steklenih vlaknastih ploščah / kamena – steklena volna /.
PREHOD – DIFUZIJA VODNE PARE
Temperaturne spremembe v okolici povzročajo tok vodne – zračne vlage v stavbo in iz nje v obliki vodne pare – difuzija.
Mnogi izolacijski materiali imajo to slabo lastnost, da lahko vpijejo – absorbirajo le malo vlage. Zato je treba paziti na pravilno kombinacijo materialov in vgradnjo ustreznih parnih zapor – ovir.
Lastnost celuloznih vlaken – kosmičev je, da lahko vpije do 30 % vlage in jo počasi zopet oddaja. Pri taki izolaciji uporabljamo notranje in zunanje paropropustne folije / difuzijsko odprta gradnja/.
6.
POŽARNA VARNOST
Celulozna izolacija – kosmiči se ne topijo.
Celulozna vlakna so tesno skupaj pomešana z borovimi solmi in delujejo zaščitno. Borove soli oddajajo kristalino in s tem preprečijo dostop kisiku za gorenje. Tako so zaščitene pred požarom tudi nosilne lesene konstrukcije – fasadni stebri montažnih hiš – nosilci itd.
PRILAGODLJIVOST CELULOZNE IZOLACIJE LETNIM ČASOM !
Celulozna vlakna dihajo, prevzemajo in oddajajo vlago in ne izgubljajo izolacijskih lastnosti tako poleti, kot pozimi.
Materiali anorganskega izvora / kamena in steklena mineralna volna/ ne morejo tako reagirati na vlago. Tako nastane lahko kondenzat, ki škoduje toplotni izolaciji.
Ker se celulozna izolacija vpihuje se zapolnijo vsi najmanjši kotički, s tem se prepreči dodatno nastajanje vodne pare. Zato je hiša s celuloznimi vlakni bolje toplotno izolirana, ima pa tudi daljši fazni zamik toplote.
ZVOČNA IZOLACIJA
Z vpihavanjem uravnavamo lahko tudi gostoto in tesnost celuloznih vlaken, s tem dosežemo tudi odlično zvočno izolacijo.
VARČEVANJE Z ENERGIJO
Raziskave so pokazale, da toplotna izolacija iz celuloznih kosmičev pri difuzijsko odprtem sistemu gradnje, tudi do 24 % odstotkov bolje izolira hišo, kot do sedaj uveljavljeni načini. Zato je to tudi energijsko učinkovita toplotna izolacija, ki zmanjša ogrevalne stroške. Lahko bi rekli, da se niso zaman razširili po svetu iz Amerike in Skandinavije in je toplotna izolacija prihodnosti.
7.
NAČIN UPORABE JE PREPROST !
Ekološko toplotno izolacijo iz celuloznih kosmičev se pakira v vreče, ki jo ščitijo pred vlago. Vreče so pakirane na paletah in se transportirajo s tovornjaki. Najbližja tovarna je locirana v Avstriji v Hartbergu.
Izolacija se strokovno vgradi s pomočjo vpihalnika v prostor, ki je pripravljen za izolacijo. Prostor je predhodno pravilno pripravljen s paropropustnimi folijami. Izvedba je različna glede na vsak izolacijski detajl stavbe. Posebno je važno lepljenje spojev in uporaba kvalitetnih lepilnih trakov.
TEHNIČNI PODATKI
Celulozna vlakna imajo razred vnetljivosti : B II.
Koeficient toplotne prevodnosti: λ = 0,033 W/m2K
Paropropustnost: u = ½
Vpihovalna gostota:
– prostopoložena 25 – 30 kg/m3
– vpihana med strešno konstrukcijo – špirovce 30 – 40 kg/m3
– vpihana v stene 50 – 60 kg/m3
Embalaža: pakira se v vreče 12,5 kilograma ali 21 vreč na eni paleti.
Celulozna vlakna imajo veliko akumulacijsko sposobnost, to je specifično toplotno kapaciteto v Joule/kg Kelvina, to je lastnost materiala koliko Joule lahko sprejme na enoto mase – kg.
Celulozna vlakna 45 kg/m3 85 500 J
Celulozna vlakna 60 kg/m3 114 000 J
8.
– Tesnost materiala je zelo dobra, ker so detajli bolj zapolnjeni z izolacijo, zato je pri isti toplotni prehodnosti poraba ogrevalne energije manjša za 20 – 25 % od mineralnih voln.
– Insekti in male živali v celulozni izolaciji ne preživijo, saj jim izolacija izsuši telesno vlago in jih dehidrira. Škodljivci v njej ne naredijo gnezd.
– Mansardo lahko toplotno izoliramo s poljubno debelino, pod konstrukcijo odmaknemo glede na debelino izolacije. Na podkonstrukcijo pritrdimo kvalitetno parno oviro, stike polepimo z kvalitetnim air stop lepilnim trakom. Tesnimo vse preboje in nato vpihamo izolacijo, ki po vgradnji postane kompaktna plošča po meri prostora – volumna.
Po končanem vpihavanju zmontiramo stropno oblogo – mavčno kartonske plošče.
ZA KONEC
Celulozna toplotna izolacija ima bodočnost, saj jo največ uporablja Amerika in Skandinavske dežele od tam pa se širi tudi v Evropske dežele in tudi k nam. Tesnost je tista, ki zmanjša toplotne izgube s prepihovalnim odvodom toplote iz zgradbe. Zato testi kažejo od 20 – 25 % manjšo porabo ogrevalne energije od mineralne kamene ali steklene volne.
Celulozna toplotna izolacija se tesno prilega vsaki konstrukciji, zato je tesnost tako dobra. Vpihava se jo po cevi približno fi 80 – fi 100 milimetrov v zatesnjeno odprtino pripravljenega prostora – zapolni ga podobno kot polivretanska pena / trgovsko ime purpen/.
9.
Brezplačne informacije in nasvete dobite v Energetsko svetovalni pisarni Jesenice, Cesta Cirila Tavčarja 3 B. V stolpnici – pritličje levi vhod, poleg Krajevne skupnosti Plavž. V isti stolpnici je tudi Lekarna Plavž. Uradne ure so v torek in četrtek od 15 – 18 h. Ob vsakem času deluje avtomatski telefonski odzivnik – telefonska številka 04 / 586 39 87.
Nasveti in pisna poročila so brezplačni.
Energetski svetovalec
AVRELIJ RAVNIK