POZOR, KOLESARJI NA CESTI !
V zadnjem obdobju smo policisti na Gorenjskem obravnavali večje število prometnih nesreč, v kateri so bili udeleženi kolesarji. Pri tem policisti ugotavljajo, da so v veliko primerih povzročitelji prometnih nesreč tudi kolesarji. Ugotovitve kažejo, da je relativno velik del kolesarjev, udeleženih v prometnih nesrečah, neprimerno opremljenih (vožnja v natikačih, brez varnostne čelade ipd.), ali pa so v času nesreče na kolesu vozili različne predmete (torbe, vrečke, orodje ipd.) ki so zmanjševali stabilnost in onemogočali varno vožnjo kolesa. Prav tako so kolesarji, udeleženi v prometnih nesrečah za vožnjo pogosto uporabljali napačno stran vozišča in druge prometne površine, ki niso namenjene kolesarjem, ter tako povzročali nevarne situacije na cestah.
- Kolo sme samostojno v prometu na cesti voziti otrok, star najmanj osem let, ki ima pri sebi veljavno kolesarsko izkaznico, in oseba, ki je starejša od 14 let.
- Za vožnjo kolesa se otroci usposobijo ter opravijo kolesarski izpit in dobijokolesarsko izkaznico v osnovni šoli, ki jo obiskujejo.
- Otrok do 14. leta, ki nima opravljenega kolesarskega izpita, sme voziti kolo v cestnem prometu le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka.
- Otrok do 6. leta sme voziti kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa.
- Kolesar, mlajši od 14 let, mora med vožnjo nositi na glavi pripeto atestiranozaščitno čelado, enako pa velja tudi za otroka, ki se na kolesu vozi kot potnik.
- Bodite pozorni na prometno signalizacijo (prometne znake) in jih upoštevajte, tudi semaforje!
- Ne vozite pod vplivom alkohola!
- Vozite po kolesarski stezi in kolesarskem pasu ali poti. Vedno uporabljajte le površino, ki je namenjena kolesarjem. Po takšnih površinah morate voziti po desni kolesarski stezi glede na dovoljeno smer vožnje, na dvosmerni kolesarski stezi pa po desni strani steze.
- Če ni kolesarske steze ali pasu, vozite ob desnem robu vozišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu (ne več kot en meter od roba) vozišča.
- Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti morate imeti na sprednjem delu kolesa prižgano belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani kolesa pa rdečo pozicijsko luč. Tu mora biti nameščen še rdeč odsevnik, na obeh straneh pedalov morate imeti rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike.
- Če vozite v skupini kolesarjev, vozite drug za drugim. Izjemoma, če je pot dovolj široka, lahko dva kolesarja vozita vzporedno.
- Treningi kolesarjev; izjemoma (z licenco); najmanj štirje v koloni (spremstvo):
- Prtljago vozite v za to namenjeni košarici ali pritrjeno na prtljažniku. Roke imejte proste za vodenje krmila in nakazovanje smeri.
- Nikoli ne smete: krmila kolesa izpuščati iz rok, dvigniti nog s pedal, voditi, vleči ali potiskati drugih vozil, pustiti se vleči ali potiskati, prevažati predmetov, ki bi vas ovirala pri vožnji, voziti drugih oseb, razen če je z zakonom določeno drugače.
- Vsi udeleženci v prometu, tako kolesarji kot vozniki in pešci morajo biti pozorni na dogajanje okoli sebe in dosledno spoštovati prometne pravila.
- Kolesarji naj za vožnjo uporabljajo le površine, ki so jim namenjene, v kolikor le teh ni, naj vozijo po desnem smernem vozišču v smeri vožnje, vendar ne več kot en meter od desnega roba vozišča.
- Posebno pozornost morajo kolesarji nameniti vožnji skozi križišča, kjer je gostota prometa velika in je možnost napak večja.
- V kolikor kolesarji vozijo v večji skupini, naj vozijo en za drugim, med posameznimi skupinami (5 ali 6 kolesarjev) pa naj pustijo nekaj presledka, da jih bodo vozniki motornih vozil za njimi lažje in bolj varno prehiteli.
GLOBE ZA POSAMEZNE PREKRŠKE:
PROMETNE NESREČE IN POSLEDICE: