Preventivne aktivnosti za večjo prometno varnost mladih na srednjih šolah – v okviru projekta ALKOHOL
REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA PROMET
DIREKCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA CESTE
SVET ZA PREVENTIVO IN VZGOJO V CESTNEM PROMETU
Spoštovani!
Predstavljamo vam preventivne aktivnosti na področju prometne varnosti mladih, ki jih načrtujemo v času akcije ALKOHOL UBIJA – TUDI NEDOLŽNE, ki poteka v mesecu decembru 2008 v okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa. Že nekaj let uspešno poteka program prometnih delavnic Mladost naj bo radost – tudi v prometu namenjen dijakom srednjih šol. V kolikor ste zainteresirani za izvedbo delavnic in drugih naših aktivnosti na vaši šoli, vas prosimo, da se nam oglasite. Delavnice so za vas brezplačne.
Ogroženost mladih
Številne raziskave pri nas in na tujem so pokazale, da so med najpogostejšimi udeleženci in povzročitelji prometnih nesreč prav mladi med 18 -24 letom starosti. Njihova ogroženost je dva do trikrat višja kot je ogroženost drugih starostnih skupin udeležencev v prometu. Predvsem so ogroženi v vlogi voznikov in potnikov v osebnih vozilih in motornih kolesih.
Slika 1: Delež mrtvih na 1 milijon prebivalcev za celotno populacijo in za mlade od 15. do 24. leta starosti
Slika2: Število mrtvih mladih od 15 do 24 let starosti glede na vrsto udeležbe (MNZ).
Vozniki začetniki, zlasti mladi vozniki so, glede na udeležbo v prometu, najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč in skupaj s potniki v osebnih avtomobilih tudi najpogostejše žrtve. Razlogi za nadpovprečno udeleženost v nesrečah so večplastni. Običajno je v prometni nesreči, v kateri so udeleženi mladi vozniki, več mrtvih in poškodovanih iste starostne skupine. Življenjski stil te starostne skupine je drugačen od ostalih. Mladi skupaj odhajajo na zabave ali potovanja in prisotnost sovrstnikov običajno vpliva na bolj tvegano sodelovanje v prometu (nezavedno in zavestno dokazovanje sposobnosti vozila in spretnosti ter poguma voznika). Poleg tega so razmere za vožnjo ponoči in pogosto v megli veliko zahtevnejše. Če k temu dodamo še pomanjkanje izkušenj in pogosto tehnološko zastarela vozila (cena starih avtomobilov je relativno nizka, uporabna vrednost, če ne upoštevamo varnosti, pa relativno velika), je takšno stanje razumljivo, a zato nič bolj sprejemljivo.
Glavna vzroka prometnih nesreč med mladimi sta tako neprilagojena hitrost (kar 16 % vseh nesreč, ki jih povzročijo mladi vozniki) in vožnja pod vplivom alkohola. Sicer pa povzročijo mladi vozniki z vozniškim stažem manj kot dve leti kar 11 % vseh prometnih nesreč.
Prometne delavnice Mladost naj bo radost – tudi v prometu za srednješolce
Dejstvo je, da se stanje prometne varnosti lahko učinkovito spreminja le z dolgoročnimi ukrepi v procesu vzgoje in izobraževanja posameznika, zato želimo preko programov vzgoje in izobraževanja ne samo z znanji o prometu (poznavanje prometnih znakov, učenje konkretnega vedenja…), ampak tudi s socialno-psihološkimi vidiki prometne varnosti, t.j. z oblikovanjem ugodnih stališč in odnosov za prometno varnost (razvijanje strpnosti, skrb za druge udeležence, pozitivna stališča do primerne hitrosti, uporabe čelade…), mlade usposobiti za varno ravnanje v prometu. Pri problematiki varnosti mladih največkrat ni problem poznavanje prometnih predpisov (npr. da je za njih zahtevana popolna treznost…), temveč gre bolj pogosto za stališča do varnosti, motive ugajati vrstnikom, preizkušati meje, ki pa jih s tradicionalnimi metodami razlage in posredovanja znanja ne moremo doseči npr. kako reči ne, kako biti priljubljen med mladimi, čeprav ne piješ alkohola na zabavi…).
V ta namen smo na DRSC- Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu oblikovali pedagoško delavnico o prometni varnosti pod imenom Mladost naj bo radost – tudi v prometu namenjeno dijakom srednjih šol. Prometne delavnice tako potekajo že peto leto po slovenskih srednjih šolah. Prometna delavnica je sestavljena iz različnih socialnih iger in metod skupinskega dela (igre vlog, diskusije, različne socialne igre itd.), ki spodbujajo mlade k razmisleku in razumevanju pomena prometne varnosti, k izmenjavi mnenj in stališč v skupini ter k oblikovanju ugodnega odnosa do prometne varnosti. Delavnica obsega vsebine s področja prometne varnosti in prometne vzgoje: udeležba v prometu v različnih vlogah (pešec, potnik, voznik motorja oz. osebnega avtomobila), uporaba različnih zaščitnih sredstev, uživanje alkohola in drugih drog ter vožnja pod vplivom teh substanc, kaj nam predstavlja varnost itd. V času akcije Alkohol so predvsem usmerjene na vsebine vezane na vožnjo pod vplivom alkohola, morebitne posledice, vožnjo motorjev itd. Prometne delavnice izvajajo posebej usposobljeni študenti, ki se mladim najlažje približajo in preko diskusije razvijajo kritično mišljenje o problemih prometne varnosti med mladimi.
Cilji programa prometnih delavnic so tako:
· Povečevanje interesa za problematiko prometne varnosti pri mladih
· Udeleženci razvijajo in oblikujejo ter spreminjajo svoja stališča do prometne varnosti in različnih varnostnih sredstev, ter varnega vedenja v smeri bolj ugodnih stališč do varnosti in bolj varnega vedenja v prometu
· Udeleženci kritično razmislijo o prometu in prometni varnosti
· Udeleženci razumejo, kaj je promet, zakaj so potrebna pravila v prometu
· Udeleženci ugotovijo in razumejo prednosti in slabosti določenega vedenja z vidika prometne varnosti
· Udeleženci razmislijo in se poskušajo vživeti, kako bi ravnali v določeni situaciji
· Udeleženci pridobijo osnovne informacije o stanju prometne varnosti pri nas
· Razvijanje sodelovanja v skupini ter izmenjave mnenj in stališč med udeleženci
· Razvijanje sposobnosti kritičnega, samostojnega razmišljanja in presojanja
· Razvijanje sposobnosti upoštevanja različnih vidikov in presojanja posledic določene situacije
Prometna delavnica Mladost naj bo radost – tudi v prometu traja kot osnovni modul 4 šolske ure in lahko poteka samostojno ali pa ob drugih aktivnostih prometne vzgoje na šoli. Delavnico izvajamo na šolah (1 mentor na 15 dijakov oz. 2 mentorja na en celoten oddelek). Mentorji delavnic so posebej usposobljeni študenti družboslovnih ved.
Poleg delavnice lahko ob večjem številu dijakov organiziramo tudi praktičen prikaz nekaterih prometno-varnostnih vsebin z našimi demonstracijskimi napravami: merjenje reakcijskih časov (Stopko, Colibri), prikaz naletne teže s prilagojenimi tehtnicami, uporaba Alkoskopa in posebnih alko-očal. Delavnice so za šolo in dijake brezplačne, saj stroške za izvajanje delavnic pokriva Direkcija RS za ceste. Prav tako stroške za praktični prikaz.
V kolikor ste zainteresirani za izvedbo delavnic ali pa imate še kakšno vprašanje se obrnite na občinski svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ali pa se nam oglasite na telefon 01/300 91 70 ali preko e-mailaprometne.delavnice@gmail.com. Zaradi organizacije vas prosimo, da nam vašo zainteresiranost javite vsaj 14 pred predvideno izvedbo delavnic. Predstavitev programa delavnic in posameznih naprav si lahko ogledate na spletnih straneh www.vozimo-pametno.si .
Samo skupaj lahko dosežemo, da se bo prometna varnost izboljšala in na šolah lahko izredno veliko naredite prav za varnost svojih dijakov predvsem z osveščanjem, vzgojo in informiranjem.
Lep pozdrav,
Pripravila: Mateja Markl Mag. Bojan Žlender
Vodja sveta za preventivo
in vzgojo v cestnem prometu