Stopi korak naprej in se vključi v program socialne aktivacije
Socialna aktivacija je pilotni projekt Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je v letu 2017 nastal kot odziv na posledice gospodarske krize s katero se je dvignilo število dolgotrajno brezposelnih oseb. Kljub izboljšanju gospodarske slike se določene ranljive skupine ljudi težje zaposljive, zaradi svoje situacije izgubljajo svoja delovna znanja in kompetence ter imajo številne socialne in zdravstvene težave, kar vodi v revščino in socialno izključenost. Projekt financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz sredstev Evropskega socialnega sklada do konca leta 2022. Ciljna skupina projekta socialne aktivacije so dolgotrajni prejemniki denarne socialne pomoči, ki so zaradi različnih razlogov začasno nezaposljive osebe, druge neaktivne osebe, ki ne prejemajo denarne socialne pomoči ter ženske iz drugih kulturnih okolij in romske ženske. Na podlagi javnih razpisov MDDSZ se financirajo projekti socialne aktivacije, kjer izbrani izvajalci z vsebino nudijo podporo in opolnomočenje ciljne skupine za približevanju trgu dela. Do avgusta 2020 je bilo v programe socialne aktivacije na ravni države vključenih že 3134 oseb, na območju Gorenjske pa 284 v različnih programih, ki so bili namenjeni vsem ciljnim populacijam projekta.
Projekt pomembno prispeva k izboljšanju socialne problematike v Sloveniji, saj se skozi njega aktivno rešuje socialne problematike posameznikov, veliko pozornosti pa se namenja tudi informiranju, motivaciji in podpori za opolnomočenje ter dvig različnih funkcionalnih in delovnih kompetenc, socialne mreže, stikov in pridobivanje novih spretnosti in znanj. Cilj je doseči reaktivacijo in integracijo posameznikov v družbene sisteme ter jih ponovno vključiti na trg dela. Kot kažejo mnogi dosedanji primeri dobre prakse, je to mogoče doseči s celovitim pristopom, ki ga je potrebno umestiti v kontekst delovanja že obstoječih socialnih služb. Osebe vključene v programe izvajalcev pridobijo konkretne praktične izkušnje za trg dela, ki jih lahko osvojijo tekom usposabljanja pri delodajalcih v samem delovnem procesu pod vodstvom mentorja. Na ta način potencialni delodajalci spoznajo, da imajo brezposelne osebe na zavodu za zaposlovanje ogromno znanj, a morda le premalo izkušenj ali možnosti, da le te pokažejo. Delodajalec z vključitvijo v projekt socialne aktivacije pridobi možnost, da svoj potencialni bodoči kader nauči potrebnih znanj in si s tem zagotovi delavca, ki ga potrebuje.
V okviru projekta je bilo v Sloveniji sočasno vzpostavljenih 16 regijskih mobilnih enot, med drugim tudi na Gorenjskem, kjer delujejo tri koordinatorke socialne aktivacije. Koordinatorke zagotavljajo podporo pri obravnavi posameznika vključenega v sistem socialne aktivacije, vključevanje oseb v programe pa poteka preko enotnih vstopnih točk na enotah Centra za socialno delo Gorenjska in Uradov za delo Območne službe Kranj.
Na Gorenjskem v okviru zadnjega javnega razpisa trenutno potekata programa namenjena ženskam iz drugih kulturnih okolij, ki ju izvajata Ljudska univerza Kranj za upravne enote Kranja, Tržiča in Škofje Loke ter Ljudska univerza Jesenice za upravni enoti Jesenic in Radovljice. Program je namenjen polnoletnim ženskam iz drugih kulturnih okolij, ki imajo bodisi že pridobljeno slovensko državljanstvo bodisi dovoljenje za stalno bivanje v RS Sloveniji in ki se v življenju soočajo z različnimi ovirami, ki jim otežujejo vstop na trg dela (jezikovne, zdravstvene, stanovanjske, …) ter posledično vodijo v stanje socialne izključenosti. V obeh programih sta prisotni tudi medkulturni mediatorki, ki tolmačita vsebine iz slovenskega v njihov materni jezik in obratno. Program socialne aktivacije udeleženkam ponuja pozitivno spremembo v življenju, socialno in zaposlitve aktivacijo, pridobitev raznolikih kompetenc in izboljšanje znanja slovenskega jezika, saj v programu sodelujejo s profesorico slovenščine z dolgoletnimi izkušnjami dela s tujci. Udeleženke, kot poročajo tudi same, si v programu razširijo neformalno in formalno socialno mrežo, saj v okviru programa obiščejo različne institucije, spoznajo potencialne delodajalce, obiščejo različne ustanove v lokalnem okolju. V okviru delovne prakse se učijo skozi delo, pridobijo določene praktične izkušnje, pri delovno učnih projektih pa odkrivajo tudi skrite talente ali prepoznavajo znanja, ki jih sicer pri sebi niso opazile. Program traja 6 mesecev in poteka v treh modulih (prvi poteka tri mesece in je namenjen različnim vsebinam in delavnicam, nato dva meseca poteka delovni modul, v tretjem modulu, ki poteka zadnji mesec, pa se išče potencialne izhode iz programa). Udeleženke program obiskujejo trikrat tedensko po štiri ure, najmanj eno uro pa imajo možnost še individualnega dela z izvajalko in medkulturno mediatorko. Po zaključku programa imajo možnost nadaljnje vključitve v programe LU, vpis v evidenco aktivnih iskalcev zaposlitve, zaposlitev preko aktivnosti aktivne politike zaposlovanja ali običajno zaposlitev, izvajalka in koordinatorke socialne aktivacije pa jih spremljajo od prvega stika na informativnih srečanjih ter po izstopu iz programa socialne aktivacije. Ženske iz drugih kulturnih okolij poleg vseh že omenjenih znanj pridobijo še prepotrebno znanje slovenskega jezika, ki jim omogoča ne samo boljše možnosti za zaposlitev, temveč komunikacijo z okolico v neformalnih in formalnih situacijah (šolstvo, zdravstvo, socialne storitve ipd.) ter s tem boljšo integracijo v okolje.
KONTAKTNI PODATKI za dodatne informacije
Anja Ivanov, 030715709, anja.ivanov@gov.si
koordinatorke socialne aktivacije,
ANJA IVANOV
MARINA PERKOVIĆ KARADŽA
PETRA JAMAR ROZMAN