Nov Pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov
Ministrstvo za naravne vire in prostor je sprejelo nov Pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov (Uradni list RS, št. 30/23), ki je v veljavi od 25.3.2023 dalje.
V novem pravilniku so posodobljene dosedanje določbe glede načina izdelave projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja, za izvedbo gradnje, izvedenih del ter za legalizacijo objektov. Nove pa so določbe glede načina izdelave novih oblik projektne dokumentacije, kot jih je uvedel gradbeni zakon, in sicer projektne dokumentacije za pridobitev projektnih in drugih pogojev ter za odstranitev objekta.
Pri pripravi dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja za nezahtevne objekte pravilnik sicer ne prinaša bistvenih sprememb, del pravilnika pa so novi obrazci. Pomembni sta priloga 6 – Dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt in priloga 11 B – Zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt. Vsebina obeh je enaka prejšnjim zahtevam, poleg osnovnih podatkov o investitorju in parceli je treba objekt opisati in skicirati ter navesti podatke, ali bo načrtovani objekt priključen na komunalno infrastrukturo in katero. Pomembno je preveriti tudi to, če je k prilogi potrebno dodati prometno ureditev, druge funkcionalne površine objekta ter podobno. Pri gradnji nezahtevnih objektov, za katero je potrebno gradbeno dovoljenje, mora investitor v primeru, da objekt gradi sam, imenovati nadzornika. Če nezahtevni objekt gradi izvajalec, imenovanje nadzornika ni obvezno.
Enostavne objekte lahko gradimo brez gradbenega dovoljenja, je pa treba občini prijaviti gradnjo enostavnih objektov, ki so stavbe (priloga 13 C) in gradnjo začasnih skladiščnih objektov. Poleg osnovnih podatkov o investitorju je treba vpisati tudi zunanje mere objekta na stiku z zemljiščem, bruto tlorisno površino in odmike od sosednjih zemljišč. Prijavi se priloži tudi grafični oziroma tekstualni prikaz začasnega skladiščnega objekta ali enostavnega objekta, ki je stavba (tloris, prerez ipd.) Glede na Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 96/22) so enostavni objekti v splošnem enoetažni objekti višine do štiri metre in globine do enega metra, pri katerih nosilni razpon ne presega štirih metrov. Med enostavne objekte se med drugim uvrščajo garažne stavbe površine do 20 m2, stavbe za rastlinsko pridelavo do 50 m2, stavbe za rejo živali do 20 m2, skladišča pridelkov do 40 m2, nadstrešnice do 20 m2, bazeni za kopanje do 60 m3 (ne glede na globino vkopa in globino podzemnih delov) ter grajeni prostori na drevesu do 5 m2, pri katerih je višina od tal do vrha objekta do 5 m.
Do 1. januarja 2025 velja prehodno obdobje, v katerem lahko investitorji zahtevam in prijavam prilagajo projektno dokumentacijo, ki je že bila izdelana po dosedanjem predpisu.