Požarno ogroženi gozdovi – obvestilo
Med naloge javne gozdarske službe, ki jih skladno z Zakonom o gozdovih opravlja Zavod za gozdove Slovenije, spada med drugimi področji del na temo varstva gozdov tudi določanje potencialne požarne ogroženosti gozdov po stopnjah ogroženosti ter izdelava protipožarnih načrtov gozdov. Izločanje gozdov se izvaja na podlagi meril. ki jih določa Pravilnik o varstvu gozdov. Zavod za gozdove Slovenije je pripravil kartni pregled požarno ogroženih gozdov zelo velike in velike ogroženosti za slovenske gozdove.
Požarna ogroženost gozdov v Sloveniji je opredeljena po štirih stopnjah: zelo velika ogroženost, velika ogroženost, srednja ogroženost in majhna ogroženost. Pri izdelavi ocene potencialne ogroženosti gozdov skladno s pravilnikom zavod upošteva: delež posameznih drevesnih vrst v gozdu, starost gozdnih sestojev, srednjo letno temperaturo, srednjo letno količino padavin, srednjo letno vlažnost zraka, moč in pogostost vetra, periodičnost sušnih obdobij, matični substrat in vrsto tal, ekspozicijo, nadmorsko višino, nagib in urejenost gozdov ter gozdno higieno.
Požarna ogroženost za vse gozdove Slovenije je opredeljena ob izdelavi desetletnih gozdnogospodarskih načrtov za gozdnogospodarska območja (obdobje veljavnosti 2001 – 2010). Po teh podatkih je v Sloveniji približno 157.000 ha gozdov z zelo veliko in veliko ogroženostjo, kar predstavlja 13% vseh gozdov.
Vektorska slika karte požarno ogroženih gozdov v Sloveniji